Współczynnik odrzuceń – czym jest?

Współczynnik odrzuceń - czym jest

Współczynnik odrzuceń – czym jest?

Mimo, że pozycjonowanie stron internetowych wymaga sporej wiedzy, umiejętności wpływania na pozycję witryny w wynikach wyszukiwania, jednak optymalizacja strony nie kończy się w momencie zdobycia wysokich miejsc w Google! Należy regularnie monitorować działania osób, które odwiedzają daną stronę www. Źródłem, które stanowi ważne dane jest współczynnik odrzuceń. Pozwala on sprawdzić czy dana strona internetowa jest ciekawa i interesująca dla odbiorców. A więc, czym tak naprawdę jest współczynnik odrzuceń? Wszystkiego dowiesz się w poniższym artykule- zaczynajmy!

Współczynnik odrzuceń – definicja

Współczynnik odrzuceń nazywany inaczej „bounce rate” umożliwia weryfikację tego, jak wiele osób po wejściu na daną witrynę nie otwiera innych zakładek, a następnie zamyka stronę. Jak to działa? Otóż, im wyższy współczynnik odrzuceń, tym gorzej. Choć strona internetowa może zajmować wysoką pozycję w Google, jednak może być skonstruowana w niewłaściwy sposób, przez co nie wzbudza dużego zainteresowania. Rozwiązaniem tego typu problemów oraz badaniem przyczyn zajmują się doświadczeni eksperci UX. Co istotne? Decydując się na współpracę z profesjonalną agencją, możesz być pewien, że Twoja strona www zdobędzie najwyższe pozycje w wynikach wyszukiwania Google, a dodatkowo będzie atrakcyjna dla użytkowników. To bardzo dobre rozwiązanie, które spowoduje wzrost współczynnika konwersji i wpłynie na wzrost zysków ze sprzedaży.

Ważne! Badanie współczynnika odrzuceń ma ogromne znaczenie w branży e- commerce. Jego obserwacja możliwa jest poprzez analizowanie danych w Google Analytics.

Wysoki współczynnik odrzuceń – co jest powodem?

Tak naprawdę powodów, które sprawiają, że dana witryna nie jest interesująca dla odbiorców może być wiele. Wśród najczęstszych przyczyn wymienia się m.in:
• Niedopasowanie strony www do smartfonów- użytkownicy telefonów rezygnują z odwiedzania witryn, które nie wyglądają zachęcająco oraz, których obsługa sprawia problem
• Brak intuicyjności- jeśli budowa strony sprawia zakłopotanie użytkownikom, nie pozostają dłużej na niej. Menu musi być widoczne i czytelne a wszelkie przekierowania łatwe do dostrzeżenia
• Zbyt długo ładująca się strona internetowa- to jeden z najczęstszych powodów, przez które internauci rezygnują z czekania na załadowanie kolejnych podstron
• Rezygnacja z odwiedzin innych podstron

III. Jak można wpłynąć na współczynnik odrzuceń?
Po pierwsze, weryfikacja kodu śledzącego. Następnie zaleca się weryfikację zarówno wyglądu strony www, jak i jej całego układu. Pamiętaj, że wygląd oraz struktura mają duże znaczenie! Nieestetyczna strona internetowa z pewnością nie zatrzyma na dłużej odbiorców. Właśnie z tego powodu powinieneś zadbać nie tylko od dobrą prezencję strony, ale również o intuicyjność. Co dalej? Kolejna ważna kwestia to dobór właściwych słów i fraz kluczowych do strony internetowej. Internauci wyszukują konkretnych słów kluczowych, gdyż chcą jak najszybciej znaleźć interesujące ich produkty lub usługi. W przypadku, gdy strona jest wypozycjonowana na frazy niemające nic wspólnego z branżą firmy, spowoduje to efekt odwrotny od oczekiwanego- użytkownicy nie będą przeglądać innych podstron!
IV. czym warto pamiętać oprócz współczynnika odrzuceń?
Mimo, że współczynnik odrzuceń jest bardzo istotny, jednak nie jest to jedyny aspekt, który należy kontrolować. Przykładowo, jeśli nie posiadasz sklepu online, a na blogu bardzo często publikujesz wpisy, współczynnik odrzuceń nie będzie miał dla Ciebie aż tak dużego znaczenia. O co chodzi dokładnie? Odbiorcy mogą zapoznawać się z treścią Twojej witryny bez konieczności odwiedzania innych. Wówczas bardziej istotny będzie dla Ciebie czas, jaki użytkownicy spędzają na Twoim blogu. Rodzaj ważnych współczynników zależy zarówno od rodzaju Twojej strony internetowej, jak i celów, które masz zamiar osiągnąć. Właśnie dlatego czynnikiem mającym największe znaczenie będzie bezapelacyjnie konwersja!
Podsumowując, obserwacja współczynnika odrzuceń odgrywa istotne znaczenie. Dzięki takiemu rozwiązaniu właściciele stron internetowych mają świadomość jak dużo osób zaraz po wejściu na stronę, opuszcza ją. Aby tego uniknąć należy zwrócić szczególną uwagę na czas ładowania strony a także atrakcyjną i interesującą zawartość. Jeśli zależy Ci na zmniejszeniu współczynnika odrzuceń i profesjonalnym pozycjonowaniu strony www- koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą. Zapraszamy!

Darmowa konsultacja