Własna strona www – jak wygląda jej tworzenie?

Własna strona www - jak wygląda jej tworzenie

Własna strona www – jak wygląda jej tworzenie?

Według najnowszych danych około 30 milionów Polaków w sposób aktywny korzysta z internetu, przeglądając strony www około 6 godzin każdego dnia! Dlatego tez nic dziwnego, trudno jest sobie wyobrazić prężnie rozwijający się biznes, który rozwija swoje skrzydła bez obecności w sieci! Jeśli myślisz o założeniu własnej strony www, to jesteś w bardzo dobrym miejscu. Pamiętaj, że internet praktycznie niewyczerpalne źródło potencjalnych Klientów, chętnych by skorzystać z Twoich usług bądź zakupić oferowane przez Ciebie produkty. Poniżej przedstawiamy 6 najważniejszych kroków, przez które powinieneś przejść, by móc cieszyć się wieloma korzyściami, jakie daje stworzenie własnej strony internetowej. Zapraszamy.

Po co Ci strona internetowa?

Po pierwsze należy postarać się najbardziej dokładnie jak to możliwe, określić cel, który chcesz zdobyć dzięki posiadaniu witryny www. To bardzo istotny krok, który pomoże Ci wyznaczyć, konkretny kierunek do dalszych działań. Co więcej? Jasno sprecyzowany cel pozwoli określić target Twojej strony, czyli zarówno grupę docelową, jak i jej oczekiwania i potrzeby. Zastanawiasz się dlaczego jest to aż tak ważne? Otóż, oferta znajdująca się na Twojej stronie, aby mogła być skuteczna, musi docierać do tych osób, które są nią zainteresowane.
Jaki jest cel tworzenia stron internetowych? Aby poznać cel projektowania, przedstawiamy dwa przykłady:

  • Statyczna strona internetowa- to rodzaj witryny, która spełnia jedynie rolę informacyjną. Na stronie znajdują się najczęściej podstawowe informacje na temat Twojej firmy m.in. opis działalności, oferta czy dane kontaktowe. Na tzw. wizytówce rzadko pojawiają się nowe treści, a te które już się na niej znajdują, są bardzo sporadycznie aktualizowane
  • Strony oparte o system CMS- strony skutecznie pomagają firmom budować wizerunek i nawiązywać dobre relacje z Klientami. Co istotne? Są to strony rozbudowane, na której treści są regularnie aktualizowane, pojawiają się m.in. „newsy” bądź artykuły blogowe. Ze względu na częste aktualizacje i zachodzące zmiany, tego typu strony umożliwiają właścicielom samodzielne zarządzanie. Zarówno usuwanie, dodawanie, jak i zmieniane treści jest możliwe na stronach www, które posiadają System zarządzania treścią, czyli CMS!

Funkcjonalna i estetyczna strona internetowa!

Oprócz ustalenia grupy docelowej, celu strony, oraz branży, powinieneś zastanowić się jakie funkcje chcesz umieścić na swojej stronie www. Poszukując inspiracji, koniecznie zapoznaj się z ofertą Twojej konkurencji. Wskazanie rozwiązań, które szczególnie przypadły Ci do gustu, zdecydowanie ułatwi współpracę z wykonawcą podczas projektowania strony internetowej. Pamiętaj, że nawet na nieskomplikowanych stronach zaleca się umieszczenie podstawowych narzędzi takich jak m.in. wyszukiwarka czy formularz kontaktowy.
Druga równie istotna kwestia, o której nie wolno zapominać to wygląd strony internetowej! Należy podkreślić, iż projekt graficzny będzie miał bardzo duży wpływ na to, jak Twoja firma zostanie odebrana w oczach Klientów w przyszłości. Oprócz Twoich własnych pomysłów i poczucia estetyki, warto w wyglądzie witryny uwzględnić najnowsze obecne trendy, jakie obowiązują w tworzeniu stron internetowych. To wszystko możesz otrzymać wybierając profesjonalne usługi COOLONE! Na tym etapie opierając się o wspólne ustalenia doświadczeni specjaliści, graficy przygotują dla Ciebie wstępny projekt strony do akceptacji. Dopiero po ostatecznym zatwierdzeniu projektu oraz ewentualnym naniesieniu zmian, możliwe jest rozpoczęcie pracy nad kolejnymi etapami, związanymi z tworzeniem Twojej strony www.

 CMS, czyli system zarządzania treścią

Dzięki systemowi CMS możliwe jest intuicyjne zarządzanie stroną internetową oraz treścią, która się na niej znajduje ( bez konieczności operowania kodem HTML). Nie wiesz, czy potrzebujesz systemu CMS? Otóż, decyzja czy potrzebujesz go na swojej stronie zależy od tego, czy chcesz samodzielnie zmieniać treść, która się na niej znajduje. Należy jednak pamiętać, że strona internetowa stworzona w oparciu o system CMS może być zdecydowanie droższa.

Adres zaprojektowanej strony www, czyli domena

Podczas prac nad witryną www lub przed ich rozpoczęciem, będziesz musiał wybrać odpowiednią domenę dla swojej firmy- czyli unikalny adres internetowy, pod którym będzie znajdować się Twoja strona internetowa. Powinieneś wiedzieć, że domeny składają się z następujących elementów:

  • Nazwa domeny- fraza, która opisuje stronę np. nazwa marki czy firmy
  • Rozszerzenie domeny- element znajdujący się zaraz po nazwie. Główną rolą rozszerzenia jest kategoryzacja stron internetowych na podstawie kraju, typu strony czy regionu

Uwzględniając rodzaj rozszerzenia, pośród adresów stron www wyróżnić można domeny najwyższego poziomu (zakończone pojedynczym rozszerzeniem np. „.pl” lub „.gov.”. Z kolei domeny niższych poziomów posiadają rozszerzenia takie jak np. „.com.pl.” Czy wiesz, że aby korzystać z danej domeny, musisz ją najpierw zarejestrować? W tym celu należy wybrać nazwę i rozszerzenie jakie chcesz nadać swojej witrynie internetowej, a następnie sprawdzić ich dostępność za pomocą wyszukiwarki. Pamiętaj, iż nie możesz wykorzystać domeny, która należy do innej osoby, nawet jeśli nie jest obecnie używana!

Zastanawiasz się jak znaleźć najlepszą nazwę dla domeny? Przede wszystkim zadbaj o to, aby była łatwa do zapamiętania, a więc możliwie jak najkrótsza. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie w niej nazwy swojej firmy, aczkolwiek możesz także wykorzystać nazwy charakterystycznych produktów bądź usług. Gdy już wybierzesz najlepszą domenę dla siebie, możesz ją wykupić w firmie, która zajmuje się rejestracją domen. Co istotne? Minimalny okres, na który musisz wykupić prawo do użytkowania danego adresu internetowego wynosi 12 miesięcy! Po tym czasie masz możliwość przedłużenia okresu użytkowania domeny.

Miejsce na serwerze, czyli hosting

Na każdą profesjonalną stronę www składają się różnego rodzaju pliki: grafiki, zdjęcia, dokumenty tekstowe czy dane z poczty email. Co warto mieć na uwadze? Otóż, każdy z powyższych elementów musi być przechowywany na dysku twardym, gdyż będzie on ciągle dostępny, umożliwiając przeglądanie strony użytkownikom w dowolnej chwili! Tzw. przechowywanie stron na twardym dysku to inaczej hosting.
Centra hostingowe posiadają specjalistyczny sprzęt w pełni przystosowany do ciągłej pracy (zdecydowanie bardziej wydajny od domowych twardych dysków). Należy pamiętać, iż dostawca usług hostingowych jest zobowiązany do tego, by zadbać m.in. o: szybkie połączenie z internetem, prawidłowe działanie dysków, czy ochronę kont i danych Klientów przed atakami hackerskimi. Kompleksowe usługi hostingowe tak samo, jak w przypadku domeny, wykupuje się na co najmniej 1 rok, z możliwością przedłużenia w przyszłości!

Uruchomienie strony www

Gdy wykonawca zakończy pracę nad projektowaniem Twojej strony internetowej, wybrana przez Ciebie domena zostanie zarejestrowana, a umowa hostingowa podpisana. W końcu Twoja strona internetowa stanie się dostępna dla użytkowników, a Ty będziesz mógł umieszczać na niej treści oraz skupić się na tym, jak skutecznie wypromować swoją stronę w sieci.
Jeśli potrzebujesz fachowej i profesjonalnej pomocy związanej z tworzeniem stron internetowych, koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą. COOLONE zawsze i chętnie służy fachowym doradztwem. Jesteśmy do Twojej dyspozycji i czekamy na telefon. Zapraszamy serdecznie.

Darmowa konsultacja