Większości z nas wydaje się, że wie jak i gdzie szukać informacji w Google. Przecież nie jest to nic skomplikowanego – wystarczy wpisać interesujące nas zapytanie w okno wyszukiwarki i gotowe. Jednak nie zawsze jest to najlepsze rozwiązanie. Warto zatem poznać sprawdzone techniki na efektywne, zaawansowane wyszukiwanie w Google. Zaczynajmy!
Czy wiesz, że istnieje kilka sposobów na to, aby zwiększyć trafność wyszukiwania w Google? Pierwszym z nich jest wyszukiwanie tekstów, które zawierają frazy. Mogą one występować w różnych miejscach witryn m.in. w tekście, tytule bądź adresie URL. Jeśli szukasz wartościowych tekstów, możesz zastosować zawężenie szukania do frazy w tekście, wykorzystując operatora „allintext”. Przykładem takiego działania może być wpisanie np. allintext:sok jabłkowy. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskasz pewność i gwarancję, że dana fraza występuje w treści strony, którą chce wyszukać.
Inną metodą na trafność wyszukiwania Google jest szukanie fraz w adresie strony (URL). Przykładowo, jeżeli szukasz bloga o gotowaniu wystarczy, że wpiszesz frazę po wcześniejszym wpisaniu wyrażenia „allinurn”, co wygląda następująco – allinur:blog o gotowaniu.
Kolejnym sposobem wyszukiwania Google może być zastosowanie cudzysłowu. Pamiętaj, że algorytmy Google są już na tyle sprawne, iż w trakcie wyszukiwania nie musisz wpisywać całej frazy. Prościej mówiąc, wpisanie kilku słów jest traktowane jako fraza. Jeżeli chodzi o cudzysłów, ogranicza on wyniki wyszukiwania Google do witryn, które posiadają frazy w takim samym brzmieniu, jakiego wyrażenia użyjesz podczas wpisywania. W związku z powyższym hasło powinno być pełnym wyrażeniem a nie zlepionymi słowami, np. „sposoby na kaszel”, a nie „kaszel, sposoby, co robić”.
Oczywiście, że tak. Także w tej kwestii wyszukiwarka Google sprawdza się doskonale. Wystarczy, że zastosujesz prosty trik, wpisując podczas szukania znanej osoby znak „@” np. @Queen. To rozwiązanie, które pozwala w łatwy i prosty sposób odszukać profil (w tym przypadku Królowej) w mediach społecznościowych. Należy jednak pamiętać, że pominięcie znaku „@” przerzuci Cię na strony związane z inną tematyką.
Najpopularniejsze triki dla fraz związanych z PDF i plikami:
• .ps
• .dwf
• .kml
• .kmz
• .xls
• .ppt
• .doc
• .rtf
• .swf
Warto zwrócić uwagę na kolejną zaawansowaną opcję wyszukiwania Google, jaką jest możliwość ograniczenia się do konkretnej strony internetowej. Tego typu wyszukiwanie sprawdza się idealnie, szczególnie przy rozbudowanych stronach internetowych, które zawierają dużą ilość treści bądź przy takich, które nie posiadają intuicyjnego menu lub nawigacji.
W celu ograniczenia się do przeszukania interesującej Cię strony, należy zastosować frazę typu: site:www.strona.pl. Dzięki temu odnajdziesz w szybki sposób artykuły, które Cię interesują. Przykład: site:www.coolone.pl/ strony internetowe. Ponadto, istnieje również sposób na wyszukiwanie podobnych stron do tych, które interesują Cię w danym momencie. W tym celu wpisz w wyszukiwarkę adres znanej Ci strony, poprzedzony komendą „related”. Przykładem może być: „related:booking.com. Tym sposobem uzyskasz podpowiedź w kwestii innych wyszukiwarek noclegów na innych stronach internetowych.
Co więcej? Wyszukiwanie Google to też możliwość wyszukiwania stron o określonej domenie. Aby to zrobić, należy użyć operatora o nazwie „site:,gov”. Kolejną ciekawostką jest też możliwość wyszukiwania Google za pomocą #hashtagów. Google ma taką funkcję wyszukiwania w innych portalach także stosujących hashtagi. Jako przykład można podać tutaj m.in. #stylżyciagwiazd. Jednak to nie wszystko – możliwości wyszukiwania Google to również szukanie zaawansowane, które pozwala w prosty sposób doprecyzować interesujące Cię informacje. Innymi słowy, dzięki niej możesz dodawać lub wykluczać słowa kluczowe. Ten zaawansowany moduł umieszczony jest pod adresem: www.google.pl/advanced_ search. Gdy wpiszesz adres, pojawi się okno wyszukiwania zaawansowanego, które pomoże Ci szybko odnaleźć to czego szukasz.
Jedną z funkcji jakie proponuje Google jest możliwość uzyskania precyzyjnych rezultatów poprzez wyszukiwanie po dacie. Należy zaznaczyć, iż jest to nowość, która w dalszym ciągu jest testowana przez wyszukiwarkę, w celu jej udoskonalenia. Aby otrzymać wynik z interesującego cię okresu, należy dodać po wpisanym haśle słowa: „before” -przed, lub „after” -po. W następnym kroku musisz podać datę, od której lub, po której mają być szukane określone frazy. Do wyboru masz m.in. ostatnią godzinę, ostatnie 24 godziny czy miniony rok. Przykłady takiego zastosowania to:
• before:2020 – uzyskasz wyniki przed rokiem 2020
• after:2015 – uzyskasz wyniki po 2015 roku
• before:2016-11-11 -Uzyskasz wyniki przed 11 listopada 2016 r
Reasumując, zaawansowane wyszukiwanie Google jest niedocenionym narzędziem, dzięki któremu możesz w łatwy sposób dotrzeć do wielu danych, których nie znajdziesz bezpośrednio na stronach internetowych. Z całą pewnością warto zwrócić na nie uwagę, ponieważ umiejętność korzystania z tego narzędzia może przydać się również i Tobie.