SWL (system wymiany linków) – czy to jeszcze działa?

SWL (system wymiany linków) – czy to jeszcze działa?

SWL (system wymiany linków) – czy to jeszcze działa?

Czy wiesz, że systemy wymiany linków, czyli SWL swego czasu były bardzo często wykorzystywane przy pozycjonowaniu stron internetowych? Szczególną popularnością cieszyły się do 2014 roku, gdy spenalizowane zostały pierwsze polskie oraz zagraniczne portale oferujące tego typu rozwiązania. Głównym ich celem było zwiększanie liczby odnośników, które prowadziły do witryny, co miało wpłynąć pozytywnie na pozycję fraz i słów kluczowych w organicznych wynikach wyszukiwania.

Czy SWL jeszcze działa?

Niektóre z systemów wymiany linków istnieją w dalszym ciągu i działają, jednak korzystanie z SWL-i jako podstawy strategii optymalizacji w celu poprawy pozycji strony internetowej w wynikach wyszukiwania nie jest zalecane. Choć w przeszłości linkowanie zwrotne stanowiło istotny czynnik rankingowy w algorytmach wyszukiwarek, jednak w ostatnich latach nastąpiła olbrzymia metamorfoza Google, co przyniosło skutki w postaci licznych kar za tzw. manipulacje linkami.

Mimo, iż niektóre SWL mogą w dalszym ciągu działać, jednak należy pamiętać, iż istnieje duże ryzyko tzw. penalizacji tego rozwiązania przez algorytmy, przede wszystkim ze względu na fakt, iż zalicza się do praktyk Black Hat SEO. Co więcej? Systemy wymiany linków są traktowane tak samo jak cloaking (maskowanie), czy keyword stuffing (upychanie słów i fraz kluczowych)

Zatem, co zamiast SWL?

Alternatywą dla stosowania systemu wymiany linków są strategie związane z tworzeniem wartościowej, merytorycznej i unikalnej treści na stronie internetowej oraz pozyskiwaniem naturalnych odnośników, które odwołują się do określonej zawartości. To świetne rozwiązanie, dzięki któremu poprawisz pozycje w organicznych wynikach wyszukiwania oraz zwiększysz ruch na witrynie w sposób nie tylko bardziej naturalny, ale przede wszystkim trwały.

Ważne! Według informacji podanych przez Google linki, które pochodzą z serwisów i biorą udział w wymianie SWL-i nie będą respektowane. Mimo tego, w praktyce tego typu odnośniki mogą w dalszym ciągu działać pod warunkiem, że serwis, na którym znajduje się link jest jakościowy i tematyczny.

Systemy wymiany linków – jakie są inne rozwiązania

Systemy wymiany linków – jakie są inne rozwiązania?

Cieszącymi się zainteresowaniem metodami na pozyskiwanie wartościowych linków w trakcie pozycjonowania, prowadzących do strony internetowej są m.in.:

  • tworzenie viralowych treści – czyli tworzenie treści, które wzbudzają w użytkownikach emocje. To rozwiązanie, które sprawi, że internauci przekażą swoim znajomym link lub udostępnią go na blogu, co zaowocuje wzmocnieniem wartości profilu odnośników
  • korzystanie z płatnych ogólnopolskich portali – warto zwrócić uwagę na branżę, w której funkcjonuje dany serwis (dobrze, aby była ona podobna do Twojej) oraz jego popularność
  • relinkowanie – czyli sprawdzenie odnośników konkurencji oraz linkowanie do podobnych bądź tych samych źródeł, w celu uzyskania przewagi nad konkurencją

Pamiętaj, że zanim zdecydujesz się na konkretną metodę link buildingu, powinieneś określić stan swojej strony internetowej. Przydatny w tej sytuacji jest audyt SEO, który wskaże jej wszystkie wady i zalety. Korzystając z pomocy doświadczonych specjalistów COOLONE będziesz mógł uzyskać fachowe porady odnośnie wdrożenia konkretnych zmian mających na celu poprawę stanu Twojej witryny. Warto przy tym dodać, iż w skład analizy wchodzi także weryfikacja linków wewnętrznych oraz zewnętrznych.

Podsumowując, zamiast korzystać z systemu wymiany linków, znacznie lepszym rozwiązaniem jest skupienie się na tworzeniu wartościowej merytorycznej i unikalnej treści na stronie internetowej oraz pozyskiwanie naturalnych odnośników, które odwołują się do konkretnej zawartości. Postępując w ten sposób nie tylko poprawisz pozycję w organicznych wynikach wyszukiwania, ale zwiększysz ruch na stronie.

Jeśli masz dodatkowe pytania bądź wątpliwości związane z SWL – skontaktuj się z nami. Pamiętaj, że zawsze jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie służymy pomocą!

 

Darmowa konsultacja