Jeśli prowadzisz swój sklep internetowy albo jesteś na etapie jego zakładania, to koniecznie powinieneś przyjrzeć się kwestii pozycjonowania. Pomimo tego, że Google regularnie utrudnia zdobywanie wysokich pozycji, to cały czas SEO jest jedną z najlepszych metod, które mogą Ci w długoterminowej perspektywie dostarczyć ogromne ilości ruchu. Jednak dzisiaj dbając o pozycjonowanie niezwykle ważne jest, troszczenie się o szczegóły. W tym artykule przyjrzymy się pozycjonowaniu sklepów internetowych.
Podstawą zdobycia wysokich pozycji w wyszukiwarkach są kwestie techniczne, których tak naprawdę nie widać i przeciętny internauta może nie zwrócić na nie uwagi. O co chodzi?
To kluczowe aspekty techniczne, o które należy zadbać. Oczywiście ignorując je, cały czas można próbować pozycjonować stronę, jednak będzie to dużo trudniejsze zadanie.
Pozycjonowanie sklepu internetowego jest niemożliwe bez odpowiedniego wybrania słów kluczowych. Jak wybrać frazy, na które najlepiej się pozycjonować? Możesz to zrobić na dwa sposoby:
Drugie rozwiązanie jest oczywiście prostsze i skuteczniejsze — wykorzystasz doświadczenie agencji SEO, która pomoże Ci wybrać odpowiednie słowa kluczowe do twoich możliwości.
Jeśli chcesz to robić samodzielnie, to potrzebujesz odpowiednich narzędzi takich jak np. SemStorm. Następnie wykorzystując je, sprawdzasz konkurencyjność poszczególnych fraz i na ich podstawie możesz wybrać te słowa kluczowe, które najłatwiej jest Ci zdobyć przy możliwie niskich nakładach finansowych i czasowych.
Na początku nie próbuj zdobywać fraz popularnych i konkurencyjnych — jest to kosztowne i czasochłonne, a wygranie z gigantami w branży jest bardzo trudne. Dobrze jest celować we frazy z długiego ogona, na które zwykle jest łatwiej się wypozycjonować.
W dzisiejszych czasach treść jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na pozycję twojej witryny. Dlatego zadbaj o to, żeby była ona możliwe unikalna. Tutaj dużą przewagę mają małe sklepy oraz firmy będące producentami, ponieważ łatwiej im zadbać o unikalne opisy.
Co natomiast mają zrobić sklepy np. z elektroniką? W takich marketach często jest dostępne np. 20 modeli laptopa, które różnią się tylko pojedynczymi podzespołami. Opisanie każdego z nich w „wyjątkowy” sposób byłoby bardzo kosztowne. W takiej sytuacji należy wykorzystać przekierowanie rel canonical, które będzie wskazywało najważniejszą stronę w sklepie.
Pytanie, na które warto sobie odpowiedzieć, to czy kopiować domyślne opisy ze strony producenta, czy też pisać własne. Najlepszym wyborem z punktu widzenia SEO jest oczywiście stworzenie własnych opisów, jednak jest to kosztowne. Ponadto przygotowane przez producenta mogą być lepiej dopasowane marketingowo. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, i nie ma na to jednej odpowiedzi.
Jednocześnie pamiętaj o jeszcze jednym aspekcie.
Tworzenie unikalnych opisów produktów jest dużym i kosztownym przedsięwzięciem. Jednak należy pamiętać o tym, że każdy sklep powinien dzielić produkty na kategorię, a te na jeszcze mniejsze „podkategorie” itd. Każda taka sekcja twojego sklepu powinna znaleźć się na oddzielnej podstronie i na niej też możesz przygotować swój unikalny opis.
I to jest to, na czym należy się skupić, to jest punkt, którym możesz się znacząco wyróżnić. Co ważniejsze — większość kategorii produktów będzie się utrzymywać przez wiele lat, więc dobrze opisana podstrona będzie generować Ci ruch przez długi czas.
Tego samego nie można powiedzieć często o produktach, np. w przypadku elektroniki regularnie nowy sprzęt zastępuje stary, ubrania zmieniają się co sezon, nie ma tu takiej stałości.
Jest jeszcze jeden sposób na dbanie o treść.
Najprostszy sposób na zapewnienie regularnych dostaw wartościowej treści na swoją stronę, to stworzenie bloga firmowego. Ponadto umożliwia się on na wypozycjonowanie na frazy, które ciężko jest wpleść w opis produktów np. „jak wybrać komputer”.
Dlatego też warto rozważyć prowadzenie bloga firmowego. Nie musi on być często aktualizowany, nowy artykuł pojawiający się raz, dwa razy w tygodniu wystarczy. W ten sposób po roku i tak będziesz miał 52-104 artykuły, to co najmniej kilkadziesiąt nowych podstron, które mogą generować ruch. Oczywiście możesz z nich przekierowywać użytkowników na strony z produktami lub do newslettera.
Ponadto dobrze prowadzony blog firmowy sprawia, że rośnie zaufanie do twojej marki, to z kolei również pozytywnie wpływa na sprzedaż.
Wiele osób, które słyszą hasło „pozycjonowanie” od razu ma w głowie pozyskiwanie linków. Faktycznie dawno temu była to najskuteczniejsza technika zdobywania wysokich pozycji, jednak od dawna linkowanie zewnętrzne musi być zrobione bardziej finezyjnie, a równie ważne co pozyskiwanie odnośników z zewnątrz jest zadbanie o poprawne linkowanie wewnętrzne. Jak to zrobić?
Przede wszystkim linkuj z myślą o użytkownikach. Świetnym przykładem jest tu Wikipedia — jeśli wejdziesz na bardziej rozbudowany artykuł na niej, to znajdziesz tam wplecione w tekst odnośniki do innych haseł. Jest to idealnie przeprowadzone linkowanie wewnętrzne, które jest całkowicie naturalne. Tego typu linki warto wykorzystać zwłaszcza na blogu firmowym.
W sklepie internetowym podstawą jest dobrze przygotowane menu, sekcje boczne i dolne, nawigacja okruszkowa (breadcrumbs). Do tego warto zadbać o wyświetlanie produktów podobnych, dzięki czemu nie tylko poprawisz linkowanie, ale również zachęcisz odbiorców do tego, żeby sprawdzili inny asortyment.
Zdobycie linków pozycjonujących powinno być ostatnim krokiem, taką wisienką na torcie. Nie dlatego, że jest to mało istotne, po prostu dopiero gdy zadbasz o wszystkie poprzednie aspekty, to linkowanie zewnętrzne będzie w pełni skuteczne. A zwykle ten element wiąże się z największymi wydatkami.
Linkowanie zewnętrzne to temat rzeka, który będzie jeszcze poruszany na naszym blogu. Przede wszystkim zdobywając odnośniki do swojej witryny, dbaj o:
Dzisiaj znacznie ważniejsza niż ilość linków jest ich jakość — należy o tym pamiętać i mieć to na uwadze podczas pozycjonowania. Warto jest również wykorzystać narzędzia takie jak semstorm, Ahrefs, MajesticSEO do analizy tego, skąd twoja konkurencja pozyskuje linki i zdobyte informacje użyć do przygotowania strategii linkowania.
Pozycjonowanie sklepu internetowego to proces złożony, dlatego dobrze jest korzystać z usług sprawdzonej agencji, która pomoże na każdym etapie. Jeśli szukasz firmy, która pomoże Ci już na etapie stworzenia unikalnego sklepu internetowego, który jest odpowiednio zoptymalizowany techniczne, to zapraszamy do kontaktu.