Poznaj system zarządzania treścią, czyli CMS krok po kroku!

Poznaj system zarządzania treścią, czyli CMS krok po kroku

Poznaj system zarządzania treścią, czyli CMS krok po kroku!

Czy można w łatwy sposób zarządzać serwisem internetowym bez znajomości programowania? Jak najbardziej jest to możliwe a jedynym warunkiem jest instalacja systemu CMS do zarządzania treścią na stronie internetowej. To świetne rozwiązanie, które pozwoli Ci szybko i sprawnie przeprowadzić wszelkiego rodzaju modyfikacje w obrębie witryny np. dodać zdjęcia, zmienić motyw bądź treści. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat CMS? Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł i przekonaj się, czy ten system jest Ci potrzebny! Zaczynajmy.

CMS definicja

Co to jest CMS? Skrót pochodzi on od angielskiego Content Management System, co oznacza system zarządzania treścią. To doskonałe rozwiązanie, które znacznie ułatwia zarówno tworzenie witryny, jak i korzystanie z niej. Intuicyjny panel administracyjny umożliwia samodzielne dokonywanie zmian, a co najważniejsze bez konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy w zakresie programowania bądź kodowania!

Co da mi system zarządzania treścią CMS?

Zastanawiasz się, co możesz zyskać dzięki systemowi CMS? Po pierwsze, otrzymasz intuicyjny i wygodny panel administracyjny oraz możliwość wykonywania dowolnych modyfikacji- treści, obrazków, zdjęć oraz filmów. Wykorzystując znane przyciski z programu Microsoft Word w łatwy sposób pogrubisz konkretny fragment zdania, dodasz hiperłącze czy włączysz kursywę.

Co więcej? Najbardziej popularne CMS są znacznie bardziej zróżnicowane, co jest główną zasługą wtyczek, które możesz zainstalować na swojej witrynie. Ich ogromną zaletą jest fakt, iż często są one bezpłatne, dzięki czemu możesz dowoli próbować różnych rozwiązań i wybierać te, które są najbardziej dopasowane do Twojej firmy.

Wśród dostępnych dodatków do wyboru masz m.in.:

  • Wtyczki ułatwiające tworzenie forum dyskusyjnego
  • Bardzo pomocnego chatbota
  • Optymalizację strony www
  • Dodawanie galerii zdjęć
  • Oraz dodawanie systemów rezerwacyjnych

Warto zaznaczyć, iż dodawanie wtyczek jest niezwykle proste! Jedyne co należy zrobić, to wpisać jej nazwę a następnie zainstalować i uruchomić określony plugin. Musisz jednak pamiętać, że ich zbyt duża ilość może spowolnić działanie strony internetowej, co z kolei może spowodować problemy z optymalizacją.

Systemy CMS- jakie modele?

Mimo, iż dzięki systemowi korzystanie z witryny jest proste, to jednak struktura CMS jest skomplikowana. Dlaczego? Otóż, składa się ona z setek tysięcy linii kodu programistycznego, który może być zarówno dostępny dla wszystkich, jak i tylko dla Klientów. W oparciu o to właśnie kryterium powstał podział CMS. Sprawdź, czym różnią się od siebie poszczególne modele systemów!

Open Source- system z otwartym kodem źródłowym.

W przypadku systemu open source (z otwartym kodem źródłowym), kod jest dostępny za darmo dla większości. To jeden z głównych powodów, dla którego tak wiele osób korzysta z tego rozwiązania. Wpływa na to również duża liczba dostępnych wtyczek, szablonów oraz innych dodatków. Dodatkowo większość użytkowników sprawdza kod, co umożliwia szybkie wykrywanie ewentualnych błędów, które mogły by stanowić ryzyko w zakresie bezpieczeństwa internautów. To największe zalety przyciągające odbiorców do korzystania z open source CMS!
Aczkolwiek, nie należy zapominać o tym, że system zarządzania treścią ma również swoje wady. Powinieneś wiedzieć, że wymaga on przeprowadzania systematycznych aktualizacji, przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo. Jednak nie musisz się martwić- nie jest to trudne! Najczęściej wystarczy jedno kliknięcie, aby samodzielnie wykonać tego typu aktualizację.

O czym warto pamiętać? Sporadycznie mogą pojawić się zakłócenia, jednak wyłącznie wtedy, gdy używane przez Ciebie wtyczki nie są dostosowane do aktualnej wersji CMS. Dlatego zaleca się, aby uzbroić się w cierpliwość i poczekać parę dni, aby inni twórcy mogli dokonać wszelkich potrzebnych zmian.

Saas, czyli zamknięty kod źródłowy

Saas to jeden z najpopularniejszych systemów z zamkniętym kodem źródłowym (tworzone są jako produkty danej firmy). Jednak funkcjonalność tego typu rozwiązań zależy od popularności danego systemu CMS. Prościej mówiąc, jeśli system zarządzania treścią posiada sporą liczbę internautów, to będziesz mógł skorzystać z licznych ciekawych dodatków.

Z kolei mało znany CMS oznacz pewne ograniczenia! W tym przypadku nie masz wielu wtyczek i dodatków, jak w modelu open source, ponieważ są one tworzone wyłącznie przez producentów konkretnego oprogramowania. Zmniejszeniu ulega również ilość osób monitorujących kod źródłowy, co może mieć wpływ na występowanie błędów.

Czy wiesz, że w systemie Saas kod źródłowy jest znany tylko Klientom? To bardzo korzystne rozwiązanie bowiem pozwala znacznie ograniczyć liczbę ataków hakerskich, a wiec zapewnić bezpieczeństwo Twojej witrynie. Powoduje to także mniejszą liczbę aktualizacji, niż w przypadku open source. Pamiętaj, jeśli dojdzie jednak do takiej sytuacji, powinieneś najpierw sprawdzić czy usługa nie jest w cenie CMS, gdyż bardzo wiele firm ma taką ofertę.

CMS WordPress – dlaczego warto? Zalety

Choć obecnie dostępne są różne systemy, a każdy z nich różni się między sobą: ilością dodatków, ceną czy funkcjonalnością, jednak największym zainteresowaniem cieszy się WordPress (dostępny w języku polskim). Dzięki wersji dostępnej w języku polskim nie musisz uczyć się specjalistycznego słownictwa, aby zmodyfikować treści lub stronę. Warto dodać, iż WordPress to system open source, co zdecydowanie przekłada się na jego funkcjonalność. System zarządzania treścią WordPress ma bardzo wiele zalet, a największe z nich to:

  • Darmowy CMS – największą zaletą tego systemu jest fakt, iż jest to rozwiązanie całkowicie bezpłatne. W każdym dowolnym momencie możesz zainstalować to oprogramowanie i sprawdzić jak działają poszczególne funkcje. Darmowy CMS pozwoli Ci zredukować koszty związane z prowadzeniem biznesu online.
  • Dostępność ponad 1500 szablonów- wybierając WordPresso trzymujesz dostęp do wielu interesujących szablonów. Dzięki nim Twoja strona www będzie się świetnie prezentować i zachęci użytkowników do kolejnych wizyt na Twojej stronie. Oprócz tego, nie będziesz mieć żadnych problemów z modyfikacją- w dowolnej chwili możesz dodawać zarówno zdjęcia, jak i fonty oraz układ treści.
  • Prawie 35 tysięcy wtyczek- aż trudno w to uwierzyć, ale WordPress oferuje ok. 35 tysięcy wtyczek, co zapewnia Ci praktycznie nieograniczoną liczbę możliwości. Dzięki takiemu rozwiązaniu Twoja witryna otrzyma wszystkie, nawet najbardziej skomplikowane funkcje. Co więcej? W łatwy sposób dopasujesz ją nie tylko do docelowej grupy odbiorców, ale także do swojej branży! Wtyczki, które zawiera WordPress ułatwiają również optymalizację zdjęć, pozycjonowanie a także wyświetlanie informacji o RODO bądź w plikach cookies. To wszystko sprawia, że będziesz mógł samodzielnie modyfikować różne opcje, dzięki czemu twoja strona www będzie prezentować się w pełni profesjonalnie a jednocześnie działać według obowiązujących zasad.
  • Szeroka gama porad, instrukcji i kursów- dzięki mnogości instrukcji, kursów i porad, obsługa WordPress będzie dla Ciebie wyjątkowo łatwa i przyjemna. Ponadto lepiej poznasz także inne funkcjonalności, a przede wszystkim panel administracyjny. Zupełnie za darmo otrzymasz odpowiedzi na wszystkie pytania i pojawiające się wątpliwości, bowiem wielu doświadczonych specjalistów dzieli się swoją wiedzą na blogach czy social mediach.
  • Duża społeczność- ogromna liczba użytkowników to główny czynnik, który wpływa na tak dużą popularność WordPressa. Przekłada się to także na wysoką funkcjonalność oraz liczne dodatki w postaci wtyczek, szablonów czy porad. Mimo, że dostępne również inne systemy zarządzania treścią, jednak nie oferują aż tylu rozwiązań! Należy zaznaczyć, że ten CMS jest rekomendowany przez wielu doświadczonych ekspertów, programistów i twórców witryn. Wybierając ten rodzaj systemu, w łatwy sposób znajdziesz specjalistów, którzy zaprojektują dla Ciebie stronę internetową z takim oprogramowaniem.
Darmowa konsultacja