Planujesz założyć bloga? Oto darmowy poradnik WordPress 2022!

blog

Planujesz założyć bloga? Oto darmowy poradnik WordPress 2022!

Blog na własnej stronie internetowej to świetne rozwiązanie, szczególnie jeśli chcesz poszerzyć grono swoich odbiorców. Aby założyć swój blog nie musisz posiadać specjalistycznej wiedzy- wystarczy, że znajdziesz trochę czasu i skorzystasz z przygotowanego przez nas poradnika. Przeczytaj go już dziś i zobacz jakie to jest łatwe! Zapraszamy.

Dlaczego warto założyć bloga?

Blog internetowy to skuteczny sposób na dzielenie się swoją wiedzą i doświadczeniem. Merytoryczne i profesjonalnie zoptymalizowane treści stanowią świetną metodę na ściągnięcie rzeszy potencjalnych odbiorców z wyszukiwarki Google, a także zwiększenia widoczności w internecie, a nawet zdobycia pozycji lidera!

Pamiętaj, że wyłącznie od Ciebie zależy, jaką rolę będzie pełnił blog. Masz wiele możliwości do wyboru, gdyż w wpisach możesz precyzyjnie przedstawić swoją ofertę, produkty bądź usługi. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie tylko zachęcisz Klientów do skorzystania z Twoich usług, ale przekażesz im potrzebną wiedzę. Użytkownicy przekonają się, że jesteś doświadczonym specjalistą i zrozumieją, że Twoja oferta w spełnia ich oczekiwania. Dobrze przemyślany blog online pomoże Ci osiągnąć wiele założonych celów. Jednak ważne jest, aby odpowiednio zadbać o strategię, gdyż to właśnie ona zagwarantuje Ci sukces!

Zdobycie szerokiego grona odbiorców to tylko jedna z wielu zalet wynikających z posiadania własnego bloga. Inne powody, dla których warto prowadzić bloga to m.in.:

  • Udoskonalenie umiejętności pisania
  • Dzielenie się specjalistyczną wiedzą – prowadząc bloga firmowego, będziesz postrzegany jako ekspert w swojej branży
  • Zbudowanie lojalnej i zaangażowanej grupy odbiorców- w tym przypadku istotne znaczenie ma zarówno sekcja opinii i komentarzy, jak i prowadzenie dyskusji z odbiorcami
  • Zarobek-własny blog internetowy to szereg możliwości, dzięki którym możesz dodatkowo zarobić, a nawet może być to główne źródło Twojego zarobku

Co potrzeba, aby założyć blog?

Aby założyć bloga, nie potrzeba zbyt wiele! Będziesz potrzebować zaledwie kilku elementów: hosting, domenę oraz WordPress.org, czyli darmową platformę blogową. Wykorzystując usługi WordPress, możesz w łatwy sposób zarządzać i dokonywać zmian na swojej witrynie. Nie możesz jednak zapominać o powyższych elementach, ponieważ tylko ich połączenie sprawi, że strona www będzie w pełni dostępna dla odbiorców, natomiast Ty będziesz mógł spokojnie realizować założone wcześniej cele.
Co ciekawe, WordPress jest jednym z najchętniej wybieranych przez odbiorców- już prawie 40 % wszystkich stron internetowych na całym świecie wybiera właśnie to rozwiązanie, przede wszystkim ze względu na łatwą i prostą konfigurację. Nie czekaj więc dłużej, sprawdź jak łatwo możesz założyć własnego bloga!

Zakładanie bloga WordPress – krok po kroku

 Znajdź swoją niszę.

Zanim rozpoczniesz modyfikację swojej strony internetowej, dokładnie przemyśl jej tematykę. Zastanawiasz się po co? Otóż, ma to bardzo duży wpływ nie tylko na samą liczbę odwiedzin, ale również na konkurencję, z jaką przyjdzie Ci się zmierzyć. Choć do wyboru masz wiele różnych opcji, najlepszym rozwiązaniem jest wybór tematu związanego z działalnością Twojej firmy bądź Twoim hobby. Warto dodać, że w obecnym czasie niezwykle duży potencjał mają blogi niszowe. Głównym tego powodem jest mniejsza konkurencja, wartość merytoryczna i marketingowa oraz zdecydowanie większe możliwości zarobkowe. Ma to duże znaczenie, szczególnie jeśli planujesz skorzystać z programów afiliacyjnych. Ciekawą ideą jest też integracja tych dwóch opcji, aczkolwiek zanim wybierzesz takie rozwiązanie, przemyśl dokładnie, co jest najlepsze dla Twojej grupy docelowej!

Blogi, które cieszą się największym zainteresowaniem to:

  • Fitness i zdrowie- coraz więcej osób szuka informacji na temat zdrowego trybu życia, sportu oraz prawidłowego odżywania. Mimo, że konkurencja jest ogromna, jednak warto założyć bloga związanego z tą tematyką. Tego typu blogi najczęściej prowadzą: dietetycy, trenerzy personalni lub sklepy posiadające sprzęt sportowy
  • DIY- wiele osób prowadzi blogi o odnawianiu starych mebli, recyklingu domowego sprzętu i ubrań, majsterkowaniu oraz wykonywaniu licznych prac domowych na własną rękę. Na prowadzenie blogów w tej tematyce zazwyczaj decydują się: osoby, których hobby jest szycie, moda, przerabianie mebli, a także sklepy z artykułami papierniczymi, farbami czy tkaninami
  • Finanse- to rodzaj blogów, które zapewniają największe zarobki. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na bardzo małą liczbę specjalistów piszących wartościowe artykuły. Dodatkowo możesz również sporo zarobić na współpracy, linkach afiliacyjnych czy specjalnych programach partnerskich. To rozwiązanie, z którego korzystają m.in. księgowi, doradcy finansowi, radcy prawni bądź eksperci uczący innych oszczędzania i inwestowania

Jak wybrać odpowiednią niszę? Po pierwsze, zwróć uwagę na swoje zainteresowania, gdyż dzięki temu Twoje teksty będą bardzo ciekawe dla internautów. Oprócz tego, nie tylko pogłębisz swoją wiedzę, ale i wyróżnisz się na tle konkurencji. Istotne jest, aby przedstawić temat nieco inaczej, zawrzeć interesujące informacje oraz zastosować odpowiednie frazy kluczowe. To skuteczny sposób, który pozwoli Ci zdobyć szerokie grono odbiorców z wyszukiwarki Google!

Wybierz platformę blogową

Jeśli wybrałeś już tematykę swojego bloga, pora na wybór odpowiedniej platformy blogowej służącej do zarządzania treścią (CMS). To miejsce, w którym będziesz mógł nie tylko edytować, ale również publikować czy modyfikować teksty, wygląd witryny oraz multimediów. Choć do wyboru masz wiele różnych platform, zalecamy wybór WordPress.

Darmowe platformy blogowe – jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z blogowaniem i zależy Ci przede wszystkim na niskich kosztach, wybierz darmowe platformy blogowe np. Blogger czy Tumblr. Powinieneś jednak wiedzieć, ze są to serwisy o ograniczonych możliwościach (dotyczy to w szczególności możliwości zarabiania na płatnych reklamach). Taką możliwość otrzymasz dopiero w chwili, gdy wybierzesz swoją własną domenę. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskasz pełną kontrolę nad swoją stroną internetową i otrzymasz większą wartość marketingową. Ponadto będziesz mógł samodzielnie podejmować decyzję odnośnie tego, jakie treści trafią na witrynę. Pamiętaj, że oryginalny, indywidulany wygląd strony internetowej skutecznie przyciąga odbiorców!

Co charakteryzuje darmowe platformy blogowe? Po pierwsze, zyskujesz całkowicie bezpłatną subdomenę, aczkolwiek jesteś tez uzależniony od tego, czy dana strona www będzie istnieć. Doskonałym przykładem jest Blog.onet.pl, który działał od 2004 roku, jednak został zlikwidowany w 2012 roku. Wówczas znaczna część blogerów musiała przenieść swoje treści na inną platformę, ponieważ w innym przypadku strona znalazła by się w archiwum. To jeden z głównych powodów, przez który używanie darmowych platform blogowych oznacza pewne ryzyko.

Co więcej? Stosunkowo często wyświetlane są agresywne reklamy, a Ty musisz bezwzględnie przestrzegać regulamin serwisu. Jeśli jakiś internauta zgłosi jego naruszenie, dostaniesz upomnienie a Twoje konto zostanie zablokowane na pewien czas bądź całkowicie zbanowane. Taka sytuacja to ogromne ryzyko zmarnowanej pracy, dlatego jeśli zależy Ci na zarabianiu na blogu, to najlepszym rozwiązaniem będzie blog na własnej domenie!

Platformy blogowe oparte o własny hosting – platformy blogowe z hostingiem dostosowane są do prowadzenia bloga z własną domeną. To świetne połączenie, szczególnie jeśli zależy Ci na rozwiązaniu, które zagwarantuje Ci szerokie grono nowych odbiorców, wzrost zysków i ogromną rozpoznawalność.

Dzięki platformom opartym na hostingu otrzymasz pełną kontrolę nad wyglądem własnej strony www. Możesz również tworzyć różnego rodzaju treści, które nie tylko zachęcą odbiorców do czytania, ale sprawią, że będą chętnie korzystać z Twojej oferty. Mimo, iż do wyboru masz wiele możliwości, jednak WordPress.org stanowi jedną z najpopularniejszych opcji. Oprócz tego, musisz także wybrać właściwego hostingodawce. Podczas wyboru warto zwrócić uwagę na prawidłowo działającą pomoc techniczną i dostępność podcastów czy filmików instruktażowych. Pamiętaj jednak, że wybór hostingodawcy jest sprawą indywidualną i możesz kierować się kosztami związanymi z odnowieniem usług lub miejscem jakie zyskasz.

Wymyśl unikalną nazwę domeny

Aby Twój blog stał się rozpoznawalny wśród użytkowników, musisz przede wszystkim wymyśleć oryginalną a zarazem chwytliwą nazwę. Domena powinna nie tylko nawiązywać do Twojej firmy, ale być łatwa do zapamiętania. Dzięki takiemu zastosowaniu zyskasz dużą przewagę i wyróżnisz się na tle całej konkurencji.

Ważne! Domena to nazwa Twojej witryny, którą internauci będą wpisywali w Google i dzięki niej znajdą Cię w internecie.
Choć nie jest to darmowa usługa, nie musisz obawiać się wysokich kosztów. Najczęściej umowę podpisuje się na okres 1 roku, z możliwością dalszego przedłużenia. Istotne jest to, aby nazwa strony była oryginalna! Dlatego, już na samym początku powinieneś sprawdzić, czy wymyślony przez Ciebie adres nie jest zajęty. Poszczególne domeny mogą różnić się między sobą zarówno nazwą, jak i końcówką. Pamiętaj, aby zawsze kierować się tym, jaki charakter ma mieć dana strona oraz do kogo mają trafiać treści. Jeśli cenisz sobie uniwersalność, zdecydowanie najlepszą opcją będzie „.pl” lub „.com”. Dużym zainteresowaniem cieszą się również „.net” oraz „.com.pl”.

Załóż konto hostingowe

Wymyśliłeś już nazwę strony? Świetnie się składa! Teraz pora, aby przejść do firmy hostingowej. W tym przypadku warto zwrócić uwagę nie tylko na sprawną pomoc techniczną, ale także łatwą i prostą obsługę panelu administracyjnego oraz ciekawą ofertę. Zaleca się przeanalizowanie różnych ofert, gdyż wiele nawet bardzo popularnych hostingodawców nie zagwarantuje Ci korzystnych warunków. Powinieneś też sprawdzić, jaki będzie koszt odnowienia współpracy. Co istotne? Jeśli nie prowadzisz działalności lub nie jesteś vatowcem, do kwoty netto musisz doliczyć podatek VAT 23%.

Zastanawiasz się, na czym dokładnie polega hosting? Otóż, decyduje on o działaniu strony internetowej. Ma również duży wpływ na wydajność strony- host zapewnia, że blog będzie ciągle dostępny bez żadnych ograniczeń, a witryna działa prawidłowo. Warto jednak zwrócić uwagę na ryzyko, z jakim się to wiąże! W tej sytuacji jesteś uzależniony od zewnętrznej firmy, która przechowuje dane na swoich serwerach. Niestety jeśli dojdzie do awarii, możesz nie tylko stracić dane, ale Twoja strona www może przestać działać. Choć istnieje pewne ryzyko, nadal jest to rozwiązanie, z którego możesz śmiało korzystać. Zarówno Twoje dane, jak i strona internetowa są tam dużo bezpieczniejsze, niż na Twoim serwerze. Ponadto awarie występują bardzo rzadko, a gdy się pojawią- możesz skorzystać z pomocy doświadczonych ekspertów czy ubiegać się o odszkodowanie.

Jak założyć konto hostingowe?

Aby założyć konto hostingowe, należy wejść na stronę wybranego hostingodawcy. Do wyboru masz najpopularniejsze firmy hostingowe w Polsce m.in. Hostinger, Home, Hosting House czy Zenbox. Kolejny krok to wybór odpowiednio dopasowanego planu hostingowego. Masz możliwość wyboru wśród wielu ciekawych rozwiązań, różniących się między sobą nie tylko ceną, ale także liczbą e- maili czy oferowanym miejscem. Powinieneś również zwrócić uwagę na okres trwania umowy oraz rodzaj płatności (z reguły masz do wyboru jedną roczną opłatę lub abonament miesięczny). Podczas składania zamówienia, nie zapomnij o uzupełnieniu danych. Jeśli chcesz otrzymać fakturę, podaj NIP i nazwę firmy. Następnie przejdź do wyboru metody płatności: bramki płatnicze, BLIK, szybkie przelewy oraz PayPal. Gdy transakcja zostanie opłacona, należy zakończyć etap rejestracji hostingu. Wejdź na e- mail podany w trackie składania zamówienia. Dzięki danym do hostingu, otrzymanym w e- mailu przejdziesz do panelu, który będziesz mógł używać i zarządzać swoją stroną www. Ponadto pozwoli Ci to przeprowadzić instalację WordPress.

Zacznij działać z WordPress

Pora na zainstalowanie WordPress, systemu do zarządzania treścią. To doskonałe rozwiązanie, dzięki któremu możesz w dowolny sposób modyfikować treści i wygląd bloga, bez posiadania specjalistycznej wiedzy!

Instalacja WordPress

Należy zaznaczyć, iż instalacja WordPressa może odbywać się na różnych zasadach, w zależności od wyboru hostingodawcy. Mimo tego, w każdym z przypadków musisz najpierw zalogować się do swojego konta na hostingu, a możesz to zrobić wykorzystując dane otrzymane w wiadomości e- mail. Następny krok to włączenie auto instalatora WordPress- pamiętaj, iż w Twoim panelu może pojawić się auto instalator, dlatego dopiero w późniejszym czasie będziesz musiał zaznaczyć WordPress. Obecnie coraz więcej hostingodawców zapewnia specjalną funkcje do przeprowadzenia instalacji WordPressa.

W kolejnym etapie należy uzupełnić podstawowe dane dostępu: adres URL strony internetowej, nazwa administratora, nazwa witryny, e- mail a także język i hasło dostępu. Jeśli uzupełniłeś już wszystkie powyższe pola, kliknij przycisk „instaluj” i poczekaj chwilę. Najczęściej proces ten trwa kilka minut, po czym instalacja WordPressa zostanie zakończona!

Zaloguj się do panelu administracyjnego

W celu zalogowania się na bloga, należy wpisać adres strony i dodać końcówkę (wp-admin). W ten sposób zostaniesz automatycznie przeniesiony na witrynę, gdzie możesz się zalogować. Następnie zastosuj dane, które podałeś podczas instalacji WordPress. Po kliknięciu w przycisk „zaloguj” dostaniesz się do kokpitu, w którym znajduje się panel administracyjny. W tym miejscu możesz zarządzać swoim blogiem- dodawać wpisy, zmieniać motywy, czy budować menu. Pamiętaj, aby w żadnym wypadku nie udostępniać nikomu tych danych, gdyż może to doprowadzić do utraty dostępu do bloga. Panel administracyjny WordPress jest niezwykle intuicyjny a jednocześnie bardzo rozbudowany. Mimo wielu możliwości, na samym początku warto skupić uwagę na podstawach:

  • Wpisy- to miejsce, gdzie możesz dodawać artykuły, aktualności, recenzje, czyli wszystko to, co chcesz przekazać swoim potencjalnym odbiorcom. Ponadto masz również możliwość modyfikowania treści, które już są opublikowane a także usuwania określonych artykułów
  • Wygląd- w tej zakładce możesz zainstalować jeden z wielu dostępnych motywów oraz odpowiednio dostosować poszczególne funkcje
  • Wtyczki- to właśnie dzięki nim blog zyskuje na funkcjonalności i bezpieczeństwie. Instalując sprawdzone wtyczki, nie tylko wyróżnisz swój blog, ale zwiększysz też jego użyteczność. Pamiętaj jednak, aby nie używać ich zbyt wiele, ponieważ może to obciążyć działanie bloga

Odpowiedni motyw dla bloga

Nowoczesny motyw bloga to podstawa. Jednak nie należy przesadzać z ilością kolorów i fontów, gdyż może to zniechęcić użytkowników do korzystania ze strony. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór 2- 3 kolorów (jeden z nich powinien być biały lub czarny). W zupełności wystarczą Ci też 2 różne fonty- do nagłówku i do tekstu podstawowego. Jeśli nie posiadasz odpowiedniej wiedzy o tworzeniu witryn, zawsze możesz skorzystać z pomocy profesjonalistów lub wybrać jeden z dostępnych motywów. Poprzez takie rozwiązanie, Twój blog będzie spójny i stanie się przyjaznym miejscem dla odbiorców.

Ważne! Wybierając WordPress, otrzymujesz dostęp do ponad 3000 motywów.

Część z nich jest darmowa, a inne płatne. Domyślnym wyglądem jest szablon Twenty Nineteen. Mimo, że możesz go w pewien sposób zmodyfikować, to jednak trudno będzie Ci przekształcić go w coś innowacyjnego. Dlatego zaleca się wybór innego motywu. Istotne jest, aby podczas podejmowania decyzji zwrócić uwagę na najbardziej istotne elementy, ponieważ to one decydują ostatecznie o funkcjonalności danego motywu. To m.in.:

  • Opis – sprawdzając funkcje danego motywu, dowiesz się czy spełnia Twoje potrzeby
  • Szybkość reakcji – wybrany motyw musi być przede wszystkim dostosowany do ekranów urządzeń mobilnych (responsywny). Należy pamiętać, że są to zalecenia wyszukiwarki Google, a niedostosowanie się do nich może spowodować problemy z pozycjonowaniem.
  • Oceny użytkowników- zaleca się wybór motywu z dużą ilością pozytywnych ocen. Dlaczego? To one zwiększają wiarygodność właścicieli, a dodatkowo informują, że określony szablon jest funkcjonalny, a co za tym idzie godny uwagi
  • Podgląd motywu- uzupełnienie motywu o treść lub multimedia pozwoli Ci zobaczyć, jak może prezentować się Twój blog w przyszłości. Duże znaczenie ma również układ strony, bowiem wpływa zarówno na intuicyjność, jak i prostą obsługę witryny

Jeśli Twój motyw po instalacji będzie prezentować się trochę inaczej, nie martw się! Pamiętaj, jest to jedynie szkielet, który musisz uzupełnić m.in. o treści, zdjęcia czy inne multimedia. Dopiero wtedy, będzie wyglądać idealnie. Podczas wybierania motywu dla Twojej strony www, możesz zdecydować się na darmowe lub płatne rozwiązania. Płatne, gotowe i indywidulanie dostosowane rozwiązania to świetne rozwiązanie, aczkolwiek dosyć drogie- koszt wynosi od 500 do nawet 2000 USD.

Jak dostosować motyw bloga?

Wybrałeś gotowy motyw? A więc, teraz czas na jego konfigurację. Dzięki temu będzie on zgodny z Twoimi oczekiwaniami. Czy wiesz, że na tym etapie masz możliwość kontrolowania efektów? Prościej mówiąc, masz wpływ na to, jak prezentuje się Twój blog. Jedyne co musisz zrobić, to wejść w zakładkę „wygląd” a kolejno „motywy”. Następnie pojawi się przycisk „dodaj”. W ten sposób zostaniesz przeniesiony do tzw. biblioteki motywów. Wybierz jeden z nich i rozpocznij instalację. Gdy motyw będzie już widoczny na Twojej stronie, możesz przejść do jego dostosowywania. W tym celu trzeba wejść w zakładkę „wygląd” i wybrać opcję „dostosuj”. To panel, z którego zmieniać zarówno kolory motywu, jak i fonty. Co więcej? Jeśli wybrany przez Ciebie motyw nie posiada polskich znaków, należy włączyć Typografię i zmienić fonty.
Heading Font Family- oznacza czcionki przy nagłówkach i tytułach, z kolei Body Font Family- dotyczą zwykłego tekstu. Jednak, jeśli nie wiesz, które czcionki dobrze ze sobą współgrają, możesz skorzystać ze specjalnych wirtualnych pomocników np. Type Genius, Font Pair, Beautiful Web Type, Femmebot. Warto pamiętać, aby przed wybraniem fontów sprawdzić czy posiadają polskie znaki. To bardzo istotne, gdyż ich brak może wpływać na funkcjonalność strony! Możesz także wykorzystać pomysły dostępne w social mediach tj. Instagram czy Pinterest. Mimo, iż wielu specjalistów tworzy samodzielnie czcionki, jednak lepszym rozwiązaniem jest wybór tych, które znajdują się w bazie Google Fonts.

Instalacja przydatnych wtyczek

Wtyczki to bardzo istotny temat, bowiem są one potrzebne na każdej stronie www, niezależnie od jej typu oraz udostępnianych treści. Dlatego też, warto zadbać o to, aby na stronie znalazły się podstawowe pluginy. Wtyczki to specjalne zestawy narzędzi, które możesz używać korzystając z WordPressa. Dzięki przeprowadzanym aktualizacjom i modyfikacjom zapewniają 100% bezpieczeństwa. Ponadto, są odpowiednio dostosowywane do kolejnych wersji CMS. Stosowanie wtyczek umożliwia dowolną konfigurację strony internetowej, a także zwiększanie jej funkcjonalności i użyteczności. Część pluginów jest bezpłatnych, z kolei inne płatne, jednak większość twórców rekomenduje wybór oby opcji.

Chcesz wykorzystać ich potencjał? Sprawdź, które z nich są najbardziej przydatne i cieszą się największym zainteresowaniem!

  • Yoast SEO – jedna z najbardziej prostych i intuicyjnych wtyczek, dzięki której możesz rozpocząć działania SEO na swojej witrynie. Wykorzystując ją, możesz w bardzo łatwy sposób dodawać meta tagi do wpisów i podstron. Możesz również sprawdzić, czy tekst jest odpowiednio zoptymalizowany oraz czy zawiera właściwą liczbę fraz kluczowych. Dzięki Yoast SEO dowiesz się, czy umieszczony na stronie artykuł jest czytelny dla użytkowników. Podstawowa wersja jest bezpłatna, co stanowi doskonałe rozwiązanie, szczególnie dla początkujących.
  • Elementor – dzięki prostej w obsłudze wtyczce Elementor w prosty sposób dodasz zarówno kolejne bloki, zdjęcia, cennik czy nagłówki. To nie wszystko- możesz zmieniać domyślnie ustawione fonty i kolory bez konieczności wchodzenia w zakładkę „dostosuj”. Wtyczka umożliwia też korzystanie z gotowych efektów ruchu oraz edycję marginesów.
  • Contact Form 7 – jeśli chcesz zarabiać na swoim blogu, a jednocześnie mieć stały kontakt z odbiorcami, Twoja strona internetowa powinna zawierać formularz kontaktowy! Dzięki takiemu rozwiązaniu każdy użytkownik będzie mógł w łatwy sposób skontaktować się z Tobą. Contact Form 7 pozwoli Ci stworzyć specjalny formularz, idealnie dopasowany do Twoich potrzeb. Jedyne co musisz zrobić, to dodać określone pola, skopiować kod a następnie zamieścić go na stronie www.
  • Big Commerce – jeśli chcesz zarabiać na blogu, bardzo przydatnym narzędziem jest wtyczka Big Commerce (przeznaczona do e- commerce). Dzięki niej możesz sprzedawać zarówno swoje produkty, jak i usługi ze strony internetowej. Jedną z największych zalet Big Commerce jest to, że nie spowalnia działania witryny.
  • WP Rocket – to uniwersalne rozwiązanie, które pomoże Ci utrzymać szybkie ładowanie strony internetowej. Wykorzystując wtyczkę nie tylko zmniejszysz nadmiar danych, ale również zminimalizujesz CSS bądź JavaScript. Dzięki takiemu zastosowaniu blog będzie działać sprawnie i szybko, co ma szczególne znaczenie, jeśli chodzi o dodawanie różnego rodzaju treści.
  • Back WPup – dzięki instalacji wtyczki Back WPup otrzymasz kopię zapasową bloga, którą możesz przechowywać na dysku komputera. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest przechowywanie jej w różnych miejscach.
  • Antispam Bee – udostępniając możliwość komentowania na blogu, musisz liczyć się ze spamem m.in. bezsensowne wiadomości czy niechciane reklamy zawierające treści erotyczne. Co istotne? Jeśli nie chcesz, aby tego typu komentarze zaśmiecały Twoją stronę www, musisz odpowiednio zadbać o jej bezpieczeństwo. Dzięki wtyczce AntiSpam Bee nie tylko skutecznie poradzisz sobie ze spamem, ale łatwo będziesz mógł moderować komentarze. Warto zaznaczyć, iż jest to narzędzie, które cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem i dobrą opinią.
  • Cookie Notice for GDPR & CCP – pamiętaj, że musisz informować odbiorców o tym, że używasz pliki cookie. Co więcej? Bezwzględnie musisz przestrzegać zasad RODO, dlatego po wejściu na Twojego bloga powinno być widoczne okienko, które przekierowuje użytkowników do ogólnych zasad. Dla osób początkujących może to być spory problem, dlatego z pomocą przychodzą specjalne wtyczki. Narzędzie Cookie Notice for GDPR & CCP wyróżnia kompleksowe działanie! Wtyczka z łatwością dopasuje się do wyglądu bloga.
  • Robin Image Optimazer – dodając dużą ilość multimediów na witrynę, powinieneś zadbać o to, aby były one jak najmniejsze. Dzięki zastosowaniu wtyczki Robin Image Optimazer multimedia, a szczególnie zdjęcia nie spowolnią działania strony. To nowoczesne narzędzie wykonuje wiele zadań automatycznie, dlatego wszelkie problemy z optymalizacją zdjęć czy kompresją odejdą w niepamięć. Wtyczka dostępna jest zarówno w wersji darmowej, jak i płatnej.
  • Easy Table of Contents – zależy Ci na długich, a przede wszystkim merytorycznych treściach? Dzięki tej wtyczce nie musisz robić niczego ręcznie! Zarówno wybór właściwego nagłówku, jak i dodanie spisu treści do umieszczonych już artykułów będzie proste i przyjemne.

Pamiętaj o promowaniu bloga

Gdy Twój blog ma już właściwy wygląd, hosting oraz nazwę, możesz przejść do pisania pierwszych treści. Dobrze się zastanów na jaki temat chcesz tworzyć artykuły. W tym celu wykorzystaj wyniki Google i najczęściej wpisywane frazy i słowa kluczowe o małej konkurencyjności. To korzystne rozwiązanie, które pomoże Ci zwiększyć ruch organiczny.
Nie zrażaj się, jeśli na początku prowadzenia bloga Twoje treści będą zbyt lekkie, a ich napisanie zajmie Ci sporo czasu- z upływem czasu nabierzesz większego doświadczenia i pisanie artykułów będzie dla Ciebie przyjemnością. Jednak zanim do tego dojdzie, możesz ćwiczyć, i pogłębiać swoją wiedzę w tym zakresie.

Treści na bloga – jakie powinny być?

  • Skierowane do odbiorców- pamiętaj, że umieszczane artykuły muszą być jak najbardziej pomocne dla potencjalnych odbiorców, a więc precyzyjnie odpowiadać na ich pytania. Dlatego bardzo istotne jest, tłumaczenie trudnych i skomplikowanych pojęć.
  • Jasne, czytelne i dostępne treści- blog będzie dobrze wyglądać tylko wtedy, gdy zadbasz o jego czytelność. Niezwykle ważne jest stosowanie nagłówków H1, H2 i H3 a także pogrubień fraz i słów kluczowych. Wyraźne zdjęcia, wykresy czy filmy opisujące Twoje produkty wyróżnią Cię na tle konkurencji!
  • Artykuły nie skupiające się wyłącznie na celach komercyjnych- opisując określony produkt pamiętaj, aby zachować obiektywizm. W innym wypadku stracisz zaufanie w oczach Klientów. Dotyczy to również reklam dużego formatu, które często widoczne są nawet na połowie witryny. Niestety taki obraz tylko zniechęci użytkowników do dalszego przeglądania Twojej oferty.

Treści, które należy uzupełnić przed uruchomieniem bloga:

  • O nas – podstawowa zakładka, która powinna zawierać najważniejsze informacje o Tobie m.in. jaką branżą się zajmujesz, co wyróżnia Twoją firmę oraz co użytkownicy znajdą na Twoim blogu
  • Kontakt – sekcja, która umożliwia szybszą i sprawniejszą wymianę wiadomości między Tobą a czytelnikami. Jeśli chcesz nawiązać współpracę z firmami, niezbędny jest formularz kontaktowy oraz e- mail.
  • Metatagi SEO- na każdej ze stron musisz uzupełnić meta title, description oraz teskty alternatywne zdjęć. W tym celu możesz skorzystać z wtyczki Yoast SEO.

Jak promować bloga – sposoby:

  • Napisz wiadomość do znajomych- jeśli posiadasz dużą grupę znajomych, wyślij do nich wiadomość zawierającą link do Twojej strony. Koniecznie poproś ich także o podzielenie się tą informacją w social mediach m.in. na Facebooku. W ten sposób dotrzesz do wielu nowych odbiorców.
  • Wyślij adres bloga do Google- jednym z najbardziej skutecznych sposobów na dostrzeżenie w internecie jest widoczność w wyszukiwarce. Masz do wyboru dwie możliwości: poczekać, aż roboty odwiedzą Twoją stronę lub zrobić to ręcznie. Wystarczy, że zalogujesz się na swoje konto Google, a następnie wybierzesz opcję prześlij adres URL. Twoja witryna pojawi się w Google w ciągu kilku tygodni!
  • Sprawdź konkurencyjne strony- jeśli chcesz być aktywnym użytkownikiem, zacznij odwiedzać konkurencyjne strony internetowe. Czytaj wpisy, komentuj je i zostawiaj link do swojego bloga. Istotne znaczenie ma treść komentarzy, bowiem powinny one pokazywać Twoją wiedzę. Powinieneś również wykazywać swoją aktywność na blogach, forach lub stronach powiązanych z Twoją branżą.
  • Zadbaj o większa afektywność w mediach społecznościowych- pamiętaj, aby wybrać jeden kanał w mediach społecznościowych i wykorzystać go do zbudowania lojalnej grupy społeczności. Zastanawiasz się, dlaczego zalecamy wybór tylko jednego kanału? Dzięki takiemu zastosowaniu będziesz mógł samodzielnie obsługiwać profil. Musisz też zdecydować się a wybór odpowiedniego serwisu np. YouTube, Instagram, czy TikTok
  • Zbuduj listę mailingową- nie opieraj się wyłącznie na kanałach typu social media, ponieważ w przypadku awarii możesz stracić dostęp do odbiorców. Warto więc stworzyć własną bazę danych np. poprzez zachęcenie użytkowników do zapisania się do newslettera. W zamian za to możesz podarować odbiorcom darmowy mini e- book. To doskonałe rozwiązanie, które pozwoli Ci na bezpośredni kontakt z odbiorcami, powiadamianie ich o nowych artykułach czy produktach.

Jak zarabiać na własnym blogu WordPress?

Na prowadzeniu bloga możesz dodatkowo sporo zarobić! Jednak wysokość zarobków uzależniona jest przede wszystkim od rodzaju branży oraz tego, czym dokładnie się zajmujesz. Zawsze możesz skorzystać z kilku ciekawych metod, które pozwolą Ci zacząć zarabiać w na blogu.

Płatne reklamy

Na swoim blogu możesz zarabiać poprzez dodawanie reklam. To rozwiązanie, z którego może skorzystać każdy, niezależnie od rodzaju niszy, tematyki czy grupy docelowej. Największą popularnością cieszy się Google Adsense. Musisz jednak zwrócić uwagę na to, aby reklamy nie były zbyt przytłaczające. Powinieneś kierować się przede wszystkim użytecznością i funkcjonalnością strony. Postępując według powyższych zasad zyskasz pewność, że odbiorcy nie zrezygnują z odwiedzin!

Programy partnerskie

Poprzez udział w programach partnerskich promujesz swoją ofertę i zarabiasz na prowizji od sprzedaży. Im więcej osób odwiedza Twojego bloga, tym wyższe są kwoty. Do wyboru masz wiele różnych programów partnerskich, z których możesz skorzystać. Jednym z najbardziej popularnych jest Allegro Polecam oraz programy afiliacyjne oferowane m.in. przez firmy hostingowe.

Artykuły sponsorowane

Artykuły sponsorowane to także dobry sposób na zarobek, jednak należy pamiętać, aby nie umieszczać ich zbyt często. To bardzo dobre rozwiązanie, zwłaszcza jeśli sam piszesz artykuły. Wówczas możesz ustalić cenę, i pisać o konkretnym produkcie. Jeśli chodzi o kwestię zarobków, czasem opiera się ona na współpracy barterowej, natomiast innym razem teksty są w pełni odpłatne. W tym przypadku kwota zależy zarówno od ruchu na blogu lub liczby użytkowników, które kliknęły w link.

Sprzedaż własnych produktów i usług

Prowadząc bloga możesz zarabiać, sprzedając własne produkty i usługi. Jedyne co musisz zrobić to poczekać, aż zbudujesz lojalną społeczność i staniesz się bardziej rozpoznawalny. Jeśli chcesz zarabiać w ten sposób, powinieneś zainstalować wtyczkę WooCommerce lub Easy Digital Downloads (narzędzie służące do automatycznej sprzedaży produktów cyfrowych na blogu).
Czy wiesz, że na swoim blogu możesz sprzedawać zarówno produkty fizyczne, jak i cyfrowe? Szczególnie dużą popularnością cieszą się e- booki oraz szkolenia i kursy online. Dzięki tej metodzie możesz nie tylko zarobić, ale również podzielić się swoją wiedzą i bogatym doświadczeniem.

Koszt założenia bloga

Nie musisz inwestować dużych kwot, aby założyć swój własny blog! Ile kosztuje założenie bloga? Po pierwsze, należy wziąć pod uwagę koszty związane z hostingiem i domeną. To wydatki, które uzależnione są od wybranej firmy, miejsca oraz dysku. Roczna cena standardowej domeny zazwyczaj waha się w przedziale 11- 50 zł. W tym przypadku masz do dyspozycji małą przestrzeń, co jest istotne zwłaszcza, jeśli planujesz dodawać kolejne multimedia. Wybierając to rozwiązanie, masz dwie możliwości płatności za domenę- jedna roczna opłata bądź miesięczny abonament.

Certyfikat SSL to kolejne wydatki, jednak możesz je ominąć decydując się na darmową opcję, którą możesz otrzymać razem z domeną. Pamiętaj, jeśli chcesz ograniczyć koszty, nie musisz płacić za założenie bloga. Z kolei, jeśli zależy Ci na kompleksowym rozwiązaniu, skorzystaj z pomocy doświadczonych profesjonalistów. Eksperci wykonają dla Ciebie unikalne logo, zoptymalizują treści, dzięki czemu z pewnością wyróżnisz się na tle konkurencji i zwiększysz swoją rozpoznawalność w sieci!

Darmowa konsultacja