PDF-y, jak e-booki, instrukcje, listy cenowe czy bilety na wydarzenia, często ściągamy z internetu. Ale czy zastanawiałeś się, jak PDF-y wpływają na SEO? Warto zrozumieć, że algorytmy Google indeksują pliki PDF podobnie do innych treści na stronach internetowych, co może być istotne dla pozycjonowania Twojej strony. Zapoznaj się z poradnikiem COOLONE i poznaj sposoby efektywnej optymalizacji PDF-ów pod kątem SEO!
PDF-y zyskały popularność dzięki uniwersalności: otworzysz je na każdym urządzeniu, w każdej przeglądarce, bez obaw o formatowanie, a dodatkowo są łatwe w nawigacji. Ich niewielki rozmiar ułatwia udostępnianie online. Przy SEO dla PDF-ów ważne jest, by pliki nie były zaszyfrowane. Należy pamiętać, że Googleboty muszą mieć dostęp do treści i linków, dlatego nie mogą być chronione hasłem.
Pamiętaj, że obrazy i zdjęcia w PDF-ach nie są indeksowane, ale adresy URL w nich zawarte poprawiają PageRank i widoczność w wyszukiwarce Google. Ponadto, warto wiedzieć, że linki w PDF-ach nie mają atrybutów takich jak nofollow czy dofollow, co oznacza, że nie wpływają one na jakość strony w taki sposób, jak linki na stronie internetowej. Jednak są one ważne dla użytkownika, gdyż kierują do źródeł i zwiększają ruch na stronie docelowej. Jakie kroki warto podjąć, by optymalizacja PDF pod SEO przyniosła dobre wyniki?
PDF to nie strona internetowa i nie ma kodu HTML, więc optymalizacja SEO wymaga innych działań. Przed umieszczeniem PDF-a na stronie upewnij się, że:
Przy optymalizacji PDF pod SEO ważna jest właściwa nazwa pliku:
Szybkość ładowania jest kluczowa dla pozycjonowania. Optymalizacja PDF pod SEO może przynieść znakomite efekty, zwłaszcza w połączeniu z dedykowaną stroną. Nie lekceważ tego aspektu, by nie stracić cennego ruchu na stronie. Pamiętaj, że SEO ma znaczenie we wszystkich Twoich działaniach online!