Kopia zapasowa strony WordPress – jak ją zrobić?

Wordpress

Kopia zapasowa strony WordPress – jak ją zrobić?

Jeśli Twoja strona jest stworzona na platformie CMS, konieczne jest regularne wykonywanie kopii bezpieczeństwa. W tym artykule dowiesz się, jak zabezpieczyć swoją stronę, tworząc backup. Choć WordPress to platforma CMS, która oferuje wiele możliwości, jednak zanim przystąpisz do wdrożenia większych zmian, warto się zabezpieczyć.

Tworzenie kopii bezpieczeństwa WordPress — opcje

Istnieją 3 metody tworzenia kopii bezpieczeństwa dla strony opartej na WordPressie, mianowicie: automatyczny, serwerowy i ręczny backup.

  • Automatyczne tworzenie kopii jest możliwe dzięki dedykowanym wtyczkom, takim jak UpDraftPlus. Definiujesz zakres archiwizacji bezpośrednio z poziomu wtyczki
  • Backup serwerowy to rozwiązanie szczególnie przydatne, gdy zapomnisz o wykonaniu kopii ręcznie. Możesz wówczas poprosić firmę, która zarządza Twoim hostingiem – zazwyczaj posiadają one wersje strony z ostatnich kilku tygodni
  • Ręczne tworzenie kopii zapasowej polega na cyklicznym kopiowaniu potrzebnych plików. Co istotne? Nie ma potrzeby pobierania całej zawartości serwera. Jednak jest to opcja najbardziej wymagająca pod kątem technicznym

Wiedza na temat tworzenia kopii bezpieczeństwa

Mimo, iż WordPress jest już w Twoich rękach, jednak możesz nie mieć wystarczającej ilości czasu na tworzenie kopii zapasowej. W takiej sytuacji warto zlecić to zadanie doświadczonym ekspertom, takim jak COOLONE.

Jak utworzyć kopię bezpieczeństwa strony WordPress — wtyczka UpDraftPlus

Używając tej wtyczki, możesz łatwo wykonać backup. Jednak najpierw musisz ją zainstalować. W tym celu wejdź do panelu WordPress, a następnie przejdź do zakładki Wtyczki. Wyszukaj „updraftplus”. Kliknij „zainstaluj” i czekaj na zakończenie procesu. W ustawieniach wtyczki możesz ustawić harmonogram kopii, wybór plików oraz miejsce przechowywania kopii. Rekomendowane jest wykonywanie kopii raz w miesiącu.

Jak zrobić kopię bezpieczeństwa strony WordPress — metoda ręczna

To najbardziej zaawansowana metoda. Aby wykonać backup, zaloguj się do PHPMyAdmin na serwerze. Następnie wybierz bazę danych do skopiowania. Po prawej stronie pojawią się tabele bazy danych. Obok znajduje się przycisk Eksport. Upewnij się, że opcja Quick jest zaznaczona, a następnie kliknij GO.

Co więcej? Możesz dostosować eksport bazy danych, aby wybrać pliki systemowe do skopiowania. Jeżeli nie chcesz korzystać z powyższych metod, zgłoś się do firmy hostingowej.

Podsumowując, niektóre elementy strony internetowej są niezwykle istotne do zachowania. Do nich zaliczają się bazy danych, obrazy oraz inne media. Pozostałe pliki możesz przywrócić przez ponowne pobranie z repozytorium WordPress. Jeśli nie jesteś pewien, co dokładnie powinieneś skopiować, bezpieczniej jest zachować nieco więcej plików. Niezależnie od tego, co skopiowałeś, zadbaj o prywatność danych oraz o ich bezpieczeństwo. Możesz również przechowywać pliki np. na Dysku Google.

Eksperci zalecają profilaktyczne wykonywanie kopii bezpieczeństwa z określoną regularnością, np. raz w miesiącu. Dzięki takiemu rozwiązaniu właściciele stron internetowych zabezpieczają się przed utratą cennych informacji. Jest to szczególnie ważne, gdy na stronie następują istotne zmiany. Dobrym przykładem jest zmiana dostawcy usług hostingowych. Pamiętaj  jednak o zabezpieczeniu dostępu do backupu hasłem. Jeżeli nie chcesz wykonywać tego zadania samodzielnie, możesz skorzystać z naszych kompleksowych usług. Zapraszamy do COOLONE!

Darmowa konsultacja