Jak zoptymalizować stronę WordPress pod SEO?

Optymalizacja WordPress

Jak zoptymalizować stronę WordPress pod SEO?

Proces optymalizacji SEO na WordPressie powinien zaczynać się już na etapie planowania i budowy witryny. Dzięki takiemu podejściu, strona będzie skonstruowana tak, aby od początku zdobywać wysokie pozycje w wynikach organicznych. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jak powinien wyglądać proces optymalizacji strony na WordPressie z perspektywy SEO.

Optymalizacja SEO WordPress — ogólne ustawienia

System zarządzania treścią WordPress, na którym oparta jest Twoja strona, musi być skonfigurowany pod kątem SEO. Oznacza to, że tytuł Twojej strony powinien zawierać unikalną nazwę. Staraj się nie wpisywać zbyt dużo znaków w polu dla tytułu w Ustawieniach Ogólnych, unikaj też nadmiernego wykorzystywania słów kluczowych. Takie działania mogą bowiem negatywnie wpłynąć na ocenę Twojej strony przez algorytmy Google.

Warto także pamiętać, że opis meta, czyli meta description, powinien być zwięzły i skłaniać do kliknięcia z wyników wyszukiwania. Co istotne? Pojawia się on również, gdy link do Twojej witryny jest prezentowany na stronach społecznościowych lub w automatycznie generowanych katalogach stron. Istotnym elementem optymalizacji SEO na WordPressie, jeśli mówimy o ustawieniach systemu zarządzania treścią, jest zachowanie zgodności protokołów http/https.

Optymalizacja SEO WordPress — konfiguracja czytania

To, co decydujesz umieścić na stronie głównej (strona statyczna lub strona z wpisami), zależy od natury Twojej strony. Z punktu widzenia SEO, nie jest zalecane wyświetlanie więcej niż 16 wpisów na jednej podstronie, ponieważ może to wydłużać czas ładowania strony. Słaba wydajność może z kolei wpływać na niższe miejsce w organicznych wynikach wyszukiwania. W sekcji Ustawienia > Czytanie, możesz również zdecydować, czy chcesz, aby Twoja strona była widoczna dla wyszukiwarek. Dla stron w trakcie budowy, dobrym rozwiązaniem jest tymczasowe wyłączenie tej opcji. Nie zapomnij jednak o jej ponownym włączeniu, kiedy strona jest już gotowa.

Optymalizacja SEO WordPress — konfiguracja dyskusji

W sekcji Ustawienia Dyskusji masz możliwość dostosowania funkcji komentarzy na Twojej stronie internetowej. Należy podkreślić, że mają one duże znaczenie dla SEO. Dlatego warto skorzystać z opcji, która wymaga Twojego zatwierdzenia, zanim komentarze użytkowników zostaną opublikowane na stronie. Co więcej? W tej sekcji możesz również włączyć powiadomienia, które poinformują Cię, gdy ktoś doda komentarz lub gdy komentarz oczekuje na moderację.

Optymalizacja SEO WordPress — konfiguracja mediów

Konfiguracja Mediów ma kluczowe znaczenie, ponieważ np. nieskompresowane obrazy mogą obniżać wydajność Twojej strony internetowej. To przekłada się na gorszą wydajność, a tym samym niższe pozycje w wynikach wyszukiwania Google. Dlatego warto dostosować rozmiar obrazów za pomocą mechanizmu skalowania. W rezultacie, kiedy podczas edycji artykułu wybierzesz rozmiary obrazów, takie jak: miniaturka, średni, medium_large lub duży, rozmiar obrazów będzie pobierany stąd.

Szybkość ładowania strony internetowej możesz sprawdzić za pomocą narzędzi takich jak GTmetrix czy PageSpeed Insights. Choć powyższe rozwiązania nie dotyczą bezpośrednio optymalizacji SEO WordPress, mogą one wspomagać ten proces, informując Cię, co jeszcze można usprawnić na stronie. Pamiętaj, że jeśli pliki graficzne będą odpowiednio skompresowane, strona internetowa będzie się ładować znacznie szybciej.

Optymalizacja SEO WordPress — ustawienia linków stałych

Jednym z wartościowych narzędzi WordPressa jest możliwość definiowania struktury URL Twoich wpisów. Do dyspozycji masz kilka wariantów:

  • tryb prosty
  • dzień i nazwa
  • miesiąc i nazwa
  • format liczbowy
  • nazwa wpisu
  • format niestandardowy

Możesz zaznajomić się z każdym z dostępnych formatów i zdecydować, który z nich będzie najlepiej pasować do charakteru Twojej strony. Przykładowo, format „dzień i nazwa” jest typowo blogowy.

Jeżeli chcesz, aby wszelkie powyżej opisane działania były przeprowadzone przez ekspertów SEO, którzy dodatkowo skonfigurują hosting i motyw Twojej strony internetowej, rozważ współpracę ze sprawdzoną agencją SEO -COOLONE. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty.

 

Darmowa konsultacja