W dobie cyfryzacji, skuteczność i sprawność stron internetowych to priorytet. Nikt nie ceni sobie długotrwałego oczekiwania na załadowanie strony. Co więcej? Takie sytuacje często skutkują opuszczeniem witryny na rzecz szybszej alternatywy. Tu z pomocą przychodzi tzw. lazy loading – mechanizm w skrypcie strony internetowej. Czym jest i gdzie znajduje zastosowanie? Podpowiadamy poniżej!
Lazy loading to technika optymalizująca proces ładowania treści internetowej, dostępnej na stronie internetowej lub w aplikacji webowej. Idea tego mechanizmu polega na ładowaniu tylko tych zasobów, które są w danej chwili kluczowe. Dzięki temu, użytkownik szybciej dostaje to, co jest dla niego najważniejsze.
Przykładowo, jeśli szukasz zdjęcia Wieży Eiffla na Google, najpierw załadują się zdjęcia na górze strony. Jeśli wybierzesz jedno z nich, pozostałe przestaną się ładować. Tą oszczędność zasobów zapewnia właśnie lazy loading.
Lazy loading znajduje zastosowanie w różnych funkcjach strony internetowej np. w „infinite scroll”, który umożliwia nieskończone przewijanie. W takim przypadku ładowane są tylko te miniatury grafik, które są aktualnie widoczne na ekranie, eliminując konieczność oczekiwania na ładowanie innych.
Zastosowanie lazy loading przynosi wiele korzyści, takich jak m.in.:
Dla korzystnego wpływu lazy loading na SEO (Search Engine Optimization), ważna jest poprawna implementacja tego mechanizmu. Jeżeli nie jesteś pewny, jak to zrobić, warto skorzystać z pomocy ekspertów z renomowanej agencji SXO – COOLONE.
Należy pamiętać, że niepoprawnie zaimplementowany lazy loading może zaszkodzić stronie i jej pozycji w Google. Profesjonaliści mogą pomóc w odpowiednim wprowadzeniu kodu JavaScript, który umożliwi działanie mechanizmu lazy loading. Wprowadzenie takich zmian wymaga wiedzy programistycznej, dlatego warto zaufać specjalistom.
Lazy loading, choć „leniwy”, to sprytne i efektywne rozwiązanie. Umożliwia szybkie ładowanie strony internetowej, co ma kluczowe znaczenie dla UX. Właściciele stron internetowych, dbając o SEO i UX, powinni rozważyć implementację tego rozwiązania.
Możesz spróbować zaimplementować lazy loading samodzielnie, lub skorzystać z usług agencji marketingu internetowego. Korzystając z usług profesjonalistów COOLONE, możesz skupić się na tym, co jest najważniejsze dla Twojego przedsiębiorstwa.