Instalacja WordPress – krok po kroku

Instalacja WordPress – krok po kroku

Instalacja WordPress – krok po kroku

WordPress jest jednym z najpopularniejszych systemów, które pozwalają nie tylko tworzyć strony internetowe, ale również zarządzać nimi. To CMS, który posiada otwarty kod źródłowy, dzięki czemu użytkownicy mogą swobodnie dostosowywać oprogramowanie do własnych indywidualnych potrzeb. Zatem, jak zainstalować WordPress? W poniższym poradniku przedstawiamy instrukcję krok po kroku.

Hosting i domena

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, aby móc zainstalować WordPressa jest wykupienie serwera www (hosting). Serwer ten musi obsługiwać PHP i MySQL, co na obecnym rynku jest standardem. Dzięki hostingowi będziesz mógł korzystać z serwera, na którym znajdują się strony internetowe. Z kolei, domena stanowi część adresu witryny, która określa jej nazwę. Jeżeli chodzi o koszty hostingu i domeny, z reguły nie są one wysokie i kształtują się w granicach od kilkudziesięciu do kilkuset złotych rocznie.

Jak zainstalować CMS WordPress – sposoby

Zastanawiasz się, jak zainstalować WordPress? Można tego dokonać na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest automatyczna instalacja tego systemu, która zalecana jest szczególnie osobom początkującym. Natomiast manualne wdrożenie dedykowane jest osobom, które znają przynajmniej podstawowe zagadnienia dotyczące projektowania stron internetowych – wówczas jest to znacznie bezpieczniejsze rozwiązanie.

Automatyczna instalacja WordPress – instrukcja krok po kroku

Jeżeli chodzi o automatyczną instalację WordPressa, jest ona dostępna u większości hostingodawców. Dzięki w pełni zautomatyzowanym procesom cały proces ograniczy się wyłącznie do kilku kliknięć. Aby w sposób prawidłowy przeprowadzić automatyczną instalację tego CMS-a, należy wykonać następujące kroki:

  • zaloguj się do panelu Klienta i wybierz opcję „Autoinstalator”
  • wyszukaj CMS WordPress i kliknij „Instaluj” – po kilku sekundach załaduje się okno zawierające poszczególne ustawienia danego systemu, które można wybrać
  • skonfiguruj ustawienia – jeśli jesteś początkującym użytkownikiem, ustaw login, hasło oraz email administratora a po wykonaniu tych kroków kliknij „Zainstaluj”
  • po zainstalowaniu możesz zalogować się na własną stronę internetową, wpisując w pasek wyszukiwani: /wp-admin/ z końcówką adresu swojej strony www (np. domena.pl/wp-admin).

Manualna instalacja WordPress na serwerze FTP

Manualna instalacja WordPress na serwerze FTP

Choć manualne zainstalowanie WordPressa jest bezpiecznym opcją, jednak znacznie bardziej czasochłonną. Wynika to z faktu, iż całość wymaga ręcznej konfiguracji plików oraz załadowania ich do serwera FTP. Mimo tego nie oznacza to, że proces ten jest bardzo zaawansowany. Poniżej prezentujemy krok po kroku, jak powinna przebiegać manualna instalacja CMS WordPress:

  • pobierz najnowszą wersję WordPressa – wejdź na stronę wordpress.org, a następnie kliknij „Pobierz WordPressa”
  • rozpakuj pliki i prześlij je na serwer FTP – kiedy otworzysz aplikacje FileZilla wypełnij pola takie jak: „Host”, „Username”, „Password”, a następnie wybierz „Quickconntect”
  • stwórz bazę danych – aby to zrobić, musisz wrócić do panelu hostingowego i wybrać opcję „Zarządzanie MYSQL”, która znajduje się w segmencie „Zarządzanie kontami”
  • poczekaj aż transfer plików zakończy się i zainstaluj CMS WordPress – gdy zalogujesz się na swoją stronę wybierz język, w którym chcesz, aby się wyświetlała, kliknij „Kontynuuj” a następnie wypełnij wymagane pola np. „Nazwa bazy danych”, „Hasło” i kliknij „Wyślij”
  • nadaj tytuł strony internetowej oraz dane konta administratora – gdy je wypełnisz wybierz „Zainstaluj WordPressa”

Jak zalogować się do panelu Klienta?

CMS WordPress nie bez powodu jest najpopularniejszym systemem do zarządzania treścią. Wynika to z faktu, iż bardzo łatwo i prosto jest zorientować się w jego działaniu. Instalację zakończysz, poprzez wpisanie adresu strony internetowej. Aby móc się zalogować, konieczne jest wpisanie adresu strony w przeglądarce – twojadomena.pl/wp-admin. Wpisz nazwę użytkownika, hasło, kliknij przycisk „Logowanie” i gotowe!
Z WordPressa korzysta miliony użytkowników na całym świecie. Spowodowane jest to przede wszystkim możliwością swobodnej modyfikacji systemu oraz dużą liczbą dostępnych funkcjonalności. Mimo, że sama instalacja WordPressa nie jest czasochłonna, jednak warto przeprowadzić ją porządnie, aby uniknąć problemów na etapie rozbudowy strony internetowej.

Jak zalogować się do panelu Klienta

Jeżeli chcesz założyć i zarządzać własną stroną internetową lub sklepem online i potrzebujesz wsparcia przy konfiguracji WordPressa, skontaktuj się z nami. Przygotujemy dla Ciebie kompletny projekt witryny i zadbamy o każdy szczegół, w tym również na etapie wyboru najlepszej domeny dla Twojego biznesu. Zapraszamy do COOLONE!

Darmowa konsultacja