Google Trends – czy warto korzystać z tego narzędzia?

Pomysły na sezonowe sklepy online

Google Trends – czy warto korzystać z tego narzędzia?

Najpierw wyjaśnijmy sobie czym tak naprawdę jest Google Trends. To bezpłatne, proste w obsłudze narzędzie dostarczające wielu cennych informacji, które możesz wykorzystać do zwiększenia sprzedaży lub ruchu na swojej stronie internetowej. Dowiedz się już dzisiaj, jak używać Google Trends oraz czego szukają internauci należący do Twojej grupy docelowej. Przedstawiamy kompleksowy poradnik, który pomoże Ci bliżej poznać to narzędzie. Zaczynajmy!

Obecnie większość firm posiada w swojej ofercie narzędzia, których głównym celem jest przybliżenie użytkownikom fraz i słów kluczowych wpisywanych w wyszukiwarkę Google. Jednak zazwyczaj wiążą się one z wydatkiem rzędu co najmniej kilkuset złotych miesięcznie. Google Trends stanowi precyzyjną odpowiedź na potrzeby i oczekiwania osób, które nie chcą wydawać dużych kwot pieniędzy. Co więcej? Google Trends to również świetne rozwiązanie dla osób, dla których analiza słów kluczowych oraz sezonowość maja duże znaczenie!

Google Trends – czym jest?

Google Trends to innowacyjne rozwiązanie, które w dużym stopniu odpowiada na potrzeby przedsiębiorców, czyli właścicieli firm i stron internetowych, którzy chcą dowiedzieć się, jakie i w jakim czasie frazy kluczowe poszukują internauci. Tak właśnie powstał Google Trends,- darmowe narzędzie z ogromnym potencjałem. Zastanawiasz się, jakie informacje zyskasz dzięki Google Trends? Dowiesz się m.in.:

 • Co konkretnie wpisują użytkownicy w wyszukiwarkę Google
 • Jak wygląda sezonowość określonego słowa kluczowego
 • Jak wyglądają bieżące trendy w Google
 • Jaki produkt, gdzie i w jakim okresie cieszy się największym zainteresowaniem
 • Jakie tematy są modne
 • Czy popularność danego tematu bądź produktu rośnie, czy może maleje
 • O czym w określonym czasie warto pisać w mediach społecznościowych lub na blogu
 • Jak prezentuje się popularność konkretnych produktów w danym mieście, regionie bądź kraju

Reasumując, korzystając z Google Trends, otrzymasz sporą dawkę nowych, cennych informacji dotyczących zarówno sezonowości, jak i aktualnych trendów. Dlatego bardzo istotne jest, aby dowiedzieć się, jak skutecznie korzystać z tego narzędzia, by móc pozyskać wszystkie wyżej wymienione informacje i wiedzieć co dalej z nimi zrobić!

Chcesz korzystać z Google Trends? Oto praktyczne wskazówki!

Czy wiesz, że z Google Trends korzystają zarówno eksperci SEO, jak i właściciele sklepów online? Otóż, dzięki temu narzędziu są w stanie sprawdzić, które produkty warto promować, aby podczas sezonu wzrosły zyski ze sprzedaży. A więc, jak używać Google Trends?

 1. Po pierwsze, należy przejść do Google Trends.
 2. Następny krok to wpisanie słowa kluczowego, które Cię interesuje.
 3. Otrzymasz możliwość zawężonych wyników do wybranego miasta, regionu czy kraju. Możesz wskazać również konkretną kategorię.
 4. Bardzo ciekawą opcją jest możliwość wpisania dwóch słów kluczowych i porównania ich. To doskonałe narzędzie, które pozwoli Ci sprawdzić np. w jakich miejscach w danym kraju dany towar cieszy się zainteresowaniem wśród Klientów, a w jakich mniejszą.
 5. To jeszcze nie wszystko! Stosując narzędzie Google Trends, będziesz mógł dokonać wyboru- czy chcesz sprawdzić popularność fraz kluczowych i tematów w Google, Google Grafika, Zakupy Google, na YouTube, czy wyszukiwarce wiadomości.

Dodatkowo, bardzo ciekawe rozwiązanie stanowią też podobne tematy. To właśnie dzięki nim poznasz tematy, które cieszą się coraz większą popularnością i dotyczą bezpośrednio określonej frazy kluczowej. Ważne! W Google Trends określenie „przebicie” oznacza wzrost trendu o ponad 5000%!

Jeśli chcesz w przyszłości wykorzystać w swojej firmie Google Trends, powinieneś wiedzieć, że jest jeszcze jedna bardzo wartościowa funkcja. W celu obserwacji wybranej frazy kluczowej, możesz zdecydować się na subskrypcję. Zastanawiasz się, co możesz dzięki temu zyskać? Otóż, będziesz otrzymywać na swoją pocztę e- mail informacje o zmianach dotyczących popularności frazy oraz kształtowania się wykresu. Jak włączyć subskrypcję?

 • Na samym początku należy uruchomić menu z lewej strony i wybrać pole „Subskrypcje”
 • Następnie kliknij plus, który znajduje się na dole ekranu
 • Kolejny krok to wypełnienie formularza składającego się z kilku pól: temat subskrypcji, adres e- mail, oraz częstotliwość informowania o zmianach
 • Jeśli nie wiesz, jakie frazy kluczowe wyszukiwać, z pewnością przydatna będzie zakładka „Najpopularniejsze wyszukiwania”. Tam dowiesz się m.in. jakie słowa kluczowe i tematy cieszą się wzrostem popularności, zarówno w bieżącym czasie, jak i w wybranym konkretnie terminie. Co więcej? Masz również możliwość wyboru kraju, który Cię interesuje.

Na uwagę zasługuje też zakładka „Rok w wyszukiwarce”. Znajdują się w niej wszystkie popularne frazy i tematy, które były wpisywane w wyszukiwarkę w wybranym roku kalendarzowym. To istotne dane, które mogą okazać się niezwykle przydatne, jako inspiracja w kolejnym roku.

Metody wpisywania słów kluczowych w Google Trends

Pamiętaj, że wszystko to, co wpisujesz w Google ma duże znaczenie! Niewłaściwe napisanie frazy kluczowej może negatywnie wpłynąć wyniki, które otrzymasz. Co ciekawe, nie chodzi tutaj wyłącznie o błędy ortograficzne. Poniżej prezentujemy przydatne wskazówki wyszukiwania słów kluczowych w Google Trends. Wybierając frazę „sukienka na weselę” do wpisania do narzędzia, możesz ją zapisać na kilka różnych sposobów, uzyskując różne wyniki.

 1. Wpisując w wyszukiwarkę po prostu- sukienka na wesele, otrzymasz dane dotyczące zarówno słowa „sukienka”, jak i „na wesele”. Pośród podobnych zapytań wyświetlą się takie frazy jak np. najlepsza sukienka na wesele czy sklep z sukienkami weselnymi. Co istotne? Choć nie zostały uwzględnione synonimy tego hasła, jednak rozbieżność i tak jest spora!
 2. Zdecydowanie lepszym sposobem może okazać się pisanie frazy kluczowej w cudzysłowie- „sukienka na wesele”. Co możesz zyskać stosując tę metodę? Przede wszystkim fraza, które Cię interesuje zostanie precyzyjnie uwzględniona. Zostaną do niej dołożone także kolejne wyrazy. Wyświetlą się podobne zapytania m.in. najlepsze sukienki weselne lub sukienka na przyjęcie weselne.
 3. Kolejne rozwiązanie to wpisywanie fraz w postaci sukienka na + wesele, wówczas wyszukiwarka uwzględni jedno, albo drugie słowo.
 4. Wpisując sukienka na- wesele, otrzymasz analizę w oparciu o słowa „sukienka na”, pomijając zupełnie „wesele”.

Google Trends a SEO

Oczywistą rzeczą jest, iż osiąganie najwyższych pozycji w wyszukiwarce Google stanowi jedno z głównych zadań, zwłaszcza jeśli chcemy zwiększyć rozpoznawalność firmy i marki w sieci! Fundamentem jest rzecz jasna wybór właściwych słów kluczowych, które nie tylko nawiązują do branży firmy, ale są także chętnie wpisywane przez internautów. Jednak, zarówno poszukiwanie, jak i analiza fraz może wydawać się skomplikowana, szczególnie w przypadku osób początkujących. Dlatego też, warto korzystać ze specjalnych, darmowych narzędzi takich jak np. Planer Słów Kluczowych bądź Google Trends. Możesz również stosować płatne narzędzia m.in. Semstorm czy Senuto.
Jak Google Trend pomaga w działaniach SEO? Wpisując frazę kluczową bezpośrednio związaną z Twoją firmą, warto przyjrzeć się podpowiedziom, jakie proponuje narzędzie (przed kliknięciem w lupę wyszukiwania). Właśnie te sugestie mogą stać się dla Ciebie inspiracją do kolejnych wyszukań! Zatem, zapisz je w zeszycie, a następnie po kolei wyszukaj.

Bardzo wiele pomysłów na frazy kluczowe możesz znaleźć po wyszukaniu określonej frazy w sekcji „Podobne tematy”. Jeśli pasują do Twojej firmy i oferty, zapisz je w swoim notatniku. Zadbaj o to, aby słowa kluczowe stanowiły dla Ciebie inspirację do tworzenia tematów m.in. na artykuły. Obecnie największym zainteresowaniem cieszą się poradniki, precyzyjnie odpowiadają na pytania i wątpliwości, wyjaśniają różne kwestie i rozwiązują konkretne problemy. Zamieszczając w nich popularne słowa kluczowe, udowodnisz, że jesteś ekspertem i warto wybierać Twoje produkty bądź usługi. Sprawdź już teraz, jak korzystać z Google Trends na blogu, w celu zwiększenia jego widoczności i przyciągnięcia nowych odbiorców z Google.

Jakie słowa i frazy kluczowe sprawdzają się najlepiej w artykułach? Przede wszystkim frazy w formie pytania! Zaleca się również wybór tych fraz, których popularność ciągle wzrasta. Pamiętaj, że roboty Google potrzebują chwili, aby zindeksować Twój wpis. Dopiero wówczas zacznie się Twoja walka w Google. A wiec, systematycznie i regularnie obserwuj, co się dzieje oraz jakie są aktualne trendy w Twojej branży. SEO dużą uwagę przywiązuje również do sezonowości fraz kluczowych. Zatem, gdy posiadasz w ofercie sezonowe produkty, musisz pamiętać o tym, aby działać nieco wcześniej i przed rozpoczęciem sezonu zacząć promowanie. Wykorzystując Google Trends zdobędziesz cenne informacje na temat tego, kiedy zaczyna się sezon a także przez jaki czas możesz liczyć na popularność danych produktów.
Co jeszcze powinieneś zrobić? Po pierwsze zoptymalizuj swoje artykuły na blogu, używając słów kluczowych, które znalazłeś z pomocą Google Trends. Należy jednak pamiętać, aby nie przesadzić z gęstością fraz. Najlepszym rozwiązaniem jest ich kilkukrotne powtórzenie np. w różnych odmianach. Zadbaj także o to, aby frazy słowa kluczowe związane z obecnymi trendami pojawiły się w nagłówkach H1- H6, w wstępie tekstu, oraz w meta- tagach.

Dlaczego korzystanie z Google Trends się opłaca?

Jeśli nadal zastanawiasz się, czy korzystanie z Google Trends jest opłacalne, koniecznie zapoznaj się z poniższymi zaletami, a z pewnością podejmiesz szybką i właściwą decyzję! Jesteśmy przekonani, że będzie to decyzja pozytywna a stosowanie narzędzia Google Trends stanie się nie tylko czymś oczywistym, ale i obowiązkowym.

Dowiedz się o co tak naprawdę chodzi

Google Trends to idealne rozwiązanie, dzięki któremu dowiesz się jakie frazy cieszą się największym zainteresowaniem wśród odbiorców. Dzięki temu będziesz mógł błyskawicznie zareagować, szczególnie jeśli posiadasz profile w mediach społecznościowych bądź wysyłasz widomości e- mailowe w postaci newsletterów. Stosując Real- Time Marketing, możesz nie tylko bardzo wiele zyskać, ale znacznie zwiększyć zasięg swojej strony internetowej i firmy!

Łatwy i prosty w obsłudze panel

To bardzo duży atut. Dzięki prostemu w obsłudze panelowi, nie musisz posiadać specjalistycznej wiedzy lub doświadczenia by wyszukać niezbędne dane. Bardzo duże znaczenie ma właściwa interpretacja i wysuwanie wniosków, gdyż to właśnie one gwarantują największe korzyści Twojej firmie. Panel do wpisywania fraz kluczowych jest niezwykle prosty- jedyne co należy zrobić, to wpisać daną frazę i kliknąć lupę, by przeprowadzić wyszukiwanie. I Gotowe!

Raporty dotyczące sezonowości fraz kluczowych

Możliwość pobrania raportu to kolejna zaleta Google Trends. Dzięki temu, możesz go bardziej precyzyjnie i szczegółowo przeanalizować a następnie wykorzystać w swoim biznesie online. To świetna opcja dla osób, które preferują odczyt wartości liczbowych, niż dogłębne analizowanie wykresów. Aby otworzyć raport, niezbędne jest posiadanie programu Excel. Aczkolwiek możesz go także udostępnić czy umieścić na witrynie.

Trafiasz do konkretnych grup Klientów

Używając narzędzia Google Trends otrzymasz informacje m.in. na temat tego, w jakim konkretnie mieście, regionie czy kraju dany produkt cieszy się największym zainteresowaniem. W tym celu możesz wykorzystać np. Google Ads bądź Facebook Ads. Dzięki temu rozwiązaniu nie tylko zaoszczędzisz pieniądze, ale skierujesz reklamę do osób, które są najbardziej zainteresowane tymi produktami.

Dowiesz się, na jaki biznes warto postawić.

Google Trends to bardzo dobre rozwiązanie również wtedy, gdy planujesz prowadzić lokalny biznes! O czym warto pamiętać? Jeśli internauci szukają danej frazy np. związanej z produktami lub usługami w konkretnym regionie, to jest równoznaczne z tym, że jest tam na nie duży popyt. W tej sytuacji warto zapoznać się szczegółowo z tą branżą, ponieważ wyniki mogą pomóc Ci stworzyć opłacalny biznes, który precyzyjnie odpowie na potrzeby i oczekiwania społeczności.

Ruszysz za granicę

Należy zaznaczyć, iż Google Trends może sprawdzić się doskonale również wtedy, gdy chcesz podbić zagraniczny rynek! Planujesz sprzedawać produkty i świadczyć usługi za granicą? Świetnie się składa, bowiem znajdziesz tutaj niezwykle cenne i przydatne dane. Bez dodatkowych wydatków możesz przeprowadzić wstępną analizę rynku, a co za tym idzie sprawdzić, jak dużą popularnością cieszą się dane produkty oraz w jakim czasie następuje największe zainteresowanie wśród odbiorców.

Łatwiej poprowadzisz bloga firmowego

Zwróć uwagę na to, że wyszukiwarka Google ceni sobie strony www, które systematycznie publikują treści. To jeden z głównych powodów, dla którego większość firm decyduje się na blogi firmowe. To świetne miejsce, w którym mogą zamieszczać ciekawe, merytoryczne a także sprzedażowe artykuły blogowe.

Choć na samym początku wymyślanie tematów artykułów będzie proste, jednak wraz z upływem czasu stanie się ono coraz bardziej skomplikowane. Dlatego z pomocą przychodzą specjalne narzędzia takie jak np. Planer Słów Kluczowych oraz Google Trends. Gdy przyswoisz już wiedzę na temat tego, jak skutecznie korzystać z Google Trends, bez większego problemu zbudujesz idealny plan contentu na dłuższy okres czasu. Dzięki temu wypozycjonujesz swój artykuł zawsze na czas! Jednak to jeszcze nie wszystko. Tym sposobem spełnisz oczekiwania użytkowników i zapewnisz im wszystkie istotne dane, których szukają. To skuteczne rozwiązanie, które pomoże Ci stworzyć lojalną społeczność i zwiększyć zysk ze sprzedaży.

Podsumowując, Google Trends to doskonałe, a co najważniejsze całkowicie darmowe narzędzie. Pomoże Ci ono zbudować strategię dotyczącą promocji Twoich produktów lub usług. Dowiesz się również, jaki temat cieszy się obecnie największym zainteresowaniem, co pozwoli Ci wykorzystać olbrzymi potencjał Real- Time Marketing. Jesteśmy przekonani, że ten artykuł będzie dla Ciebie precyzyjną odpowiedzią na pytanie- jak korzystać z Google Trends i dzięki temu zdecydujesz się zastosować go w swojej firmie.

Darmowa konsultacja