Google Tag Asisstant – jak z niego korzystać?

Google Tag Asisstant – jak z niego korzystać

Google Tag Asisstant – jak z niego korzystać?

Google Tag Assistant to rozszerzenie do przeglądarki Google Chrome, które dokonuje analizy tagów jakie występują na stronach m.in. – Analytics, Ads czy DoubleClick. To narzędzie, które wykorzystywane jest przede wszystkim w celu rejestrowania oraz wychwytywania błędów, które mogą wywrzeć negatywny wpływ na doświadczenie użytkownika. W tym przypadku z pomocą przychodzi Google Tag Assistant, dzięki któremu w łatwy sposób sprawdzisz poprawność wdrożonych tagów na stronie.

Rozszerzenie Tag Assistant – czemu służy?

Zastanawiasz się, czemu służy to narzędzie? Może zmieniać kolor w zależności od tego, czy tagi są wprowadzane poprawnie czy błędnie. Zielony kolor oznacza, że nie wykryto żadnych błędów w implementacji tagu. Kolor niebieski oznacza natomiast, że zostały wykryte małe problemy – wówczas dostępne są również wskazówki, jak poprawić określony problem związany z implementacją. Żółty kolor wskazuje, że tag zaimplementowany może stanowić źródło błędnych rezultatów. Ostatni kolor czerwony informuje, że tag został wprowadzony nieprawidłowo – wówczas w raporcie mogą znajdować się błędne dane lub mogą zostać wyświetlone nieprawidłowo.

Jak korzystać z narzędzia Google Tag Assistant?

Aby skorzystać z tego narzędzia, należy wykonać kilka prostych kroków:

  • pobierz rozszerzenie Google Tag Assistant dla przeglądarki internetowej
  • po zainstalowaniu rozszerzenia kliknij ikonę „Tag Assistant” w pasku narzędzi przeglądarki
  • następnie przejdź na stronę internetową, którą chcesz przetestować i kliknij ikonę „Tag Assistant”, aby rozpocząć analizę
  • po zakończeniu analizy ujrzysz raport, który zawiera informacje o tagach znalezionych na stronie www, ich statusie oraz ewentualnych błędach
  • dodatkowo możesz również zapisać raport i udostępnić go innym osobom

Jak działa Google Tag Assistant?

Jak wyżej wspomnieliśmy, Google Tag Assistant pomaga w diagnozowaniu oraz testowaniu tagów zamieszczonych na witrynie. Po instalacji rozszerzenia i kliknięciu ikony „Tag Assistant” na pasku narzędzi przeglądarki, narzędzie w sposób automatyczny skanuje stronę oraz analizuje wszystkie tagi, które się na niej znajdują. Narzędzie wykrywa tagi takie jak m.in. Google Analytics, Google Ads, Google Tag Manager oraz wiele innych, które służą do gromadzenia danych, analizy ruchu na stronie internetowej bądź reklamy. Narzędzie pozwala również na zapisanie raportu i udostępnianie go innym osobom z zespołu IT. Dzięki takiemu rozwiązaniu narzędzie staje się przydatne nie tylko dla webmasterów, ale również dla marketerów, którzy mogą korzystać z danych zbieranych przez tagi w celu optymalizacji własnych działań.

Google Tag Assistant – dlaczego warto?

Rozszerzenie Google Tag Assistant jest bardzo przydatnym narzędziem, które pozwala na szybką i łatwą diagnozę tagów zamieszczonych na witrynie. Automatycznie skanuje stronę www oraz wykrywa ewentualne błędy, co pozwala na ich szybką poprawę. Ponadto, umożliwia również pełny przegląd tagów, wskazując jakie konkretnie z nich znajdują się na stronie, jaki jest ich status oraz jakie dane zbierają, co z kolei pozwala na znacznie lepsze zrozumienie oraz kontrolę tego co dzieje się na witrynie. Narzędzie to stanowi również duże ułatwienie współpracy z zespołem IT oraz możliwość koordynacji działań.

Kolejną zaletą Google Tag Assistant jest optymalizacja działań marketingowych, która pozwala na lepsze zrozumienie konwersji na stronie internetowej oraz skuteczności reklam. Bardzo dużą zaletą jest też oszczędność czasu, ponieważ narzędzie w sposób automatyczny dokonuje diagnostyki tagów, dzięki czemu można oszczędzić sporą ilość czasów w porównaniu do ręcznego sprawdzania kodu strony.

Google Tag Assistant – dlaczego warto

Google Tag Assistant – nagrywanie sesji

Doskonałą, aczkolwiek często nie wykorzystywaną funkcją w Google Tag Assistant jest możliwość nagrania sesji. Mowa tutaj o rejestracji przepływu informacji, która tworzy raport uwzględniający wszystkie działania, które zostały wysłane przy pomocy tagów marketingowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz sprawdzić, czy konkretny tag na stronie internetowej działa według oczekiwań.

Google Tag Assistant – na jakie przeglądarki jest dostępny?

Narzędzie jest dostępne jako rozszerzenie przeglądarki internetowej dla Chrome i Firefox. Jeśli chodzi o Chrome, rozszerzenie to można pobrać z Chrome Web Store, z kolei w przypadku Firefox – z Firefox Add-ons. Gdy rozszerzenie zostanie zainstalowane, będzie ono dostępne w postaci ikony w pasku narzędzi przeglądarki. Korzystanie z niego będzie możliwe na każdej stronie internetowej, która zostanie otwarta w wyżej wymienionych przeglądarkach. Zachęcamy również do zapoznania się z narzędziami marketingowymi, które warto wykorzystać w 2023 roku.

Jeśli masz dodatkowe pytania bądź wątpliwości związane z Google Tag Assistant, skontaktuj się z nami. Doświadczeni specjaliści COOLONE wyjaśnią i w jasny sposób wytłumaczą każde zagadnienie związane z tym narzędziem. Zapraszamy!

Darmowa konsultacja