Czym jest e- commerce? Poznaj najważniejsze techniki handlu w sieci!

Czym jest e- commerce Poznaj najważniejsze techniki handlu w sieci

Czym jest e- commerce? Poznaj najważniejsze techniki handlu w sieci!

W obecnym czasie rynek e- commerce bardzo szybko się rozwija. Zastanawiasz się dlaczego? Otóż, wpływ na tę sytuację ma wiele istotnych czynników, w tym także pandemia. Coraz więcej firm i przedsiębiorstw zdaje sobie sprawę, jak bardzo wiele korzyści niesie ze sobą prowadzenie działalności w sieci. E- commerce przyczynia się m.in. rozwoju przedsiębiorstwa, pozyskiwania nowych Klientów a także podążania za liderami branży. W poniższym artykule dowiesz się m.in. czym tak naprawdę jest e- commerce, na czym polega oraz jakie daje możliwości. Zapraszamy.

Definicja e- commerce

Zanim zdecydujesz się na biznes w internecie, powinieneś dowiedzieć się czym tak naprawdę jest e- commerce. Prostym językiem mówiąc jest to handel elektroniczny, który z roku na rok rozwija się coraz lepiej. Również obecny czas to doskonały moment na założenie własnego internetowego sklepu, zwłaszcza, że za kilka lat konkurencja będzie jeszcze większa! Ze względu na to, że biznes e- commerce może mieć wiele form, nie będziesz mieć żadnego problemu z wybraniem najlepszej opcji dostosowanej zarówno do Twoich potrzeb, jak i wymagań odbiorców. Nowoczesna sprzedaż internetowa otwiera przed Tobą zupełnie nowe horyzonty, nie hamują Cię żadne granice miast, województw czy kraju.

Jeśli chcesz rozpocząć działalność w internecie warto zwrócić uwagę na to, iż e- commerce wiąże się realizacją transakcji w formie online. W tym celu zazwyczaj wykorzystuje się sklepy internetowe, aplikacje mobilne czy aukcje. Co więcej? Podstawowym elementem związanym z zakupem produktów lub usług jest rzecz jasna płatność oraz dostawa. Jak widać e- commerce to niezwykle szerokie pojęcie, które ma bardzo wiele różnych form m.in.:

 • Sklepy online- jedno z najpopularniejszych rozwiązań
 • Wymiana walut
 • Bankowość elektroniczna
 • Serwisy aukcyjne
 • Zakłady bukmacherskie online
 • A także inne formy handlu internetowego

Podstawowe terminy związane z e- handlem

Interesuje Cię rynek e- commerce? Jeśli tak, musisz poznać znaczenia podstawowych pojęć związanych z handlem elektronicznym. Pomoże Ci w tym specjalnie przygotowany przez nas spis podstawowych terminów, które będą Ci potrzebne zwłaszcza na początku Twojej działalności z e- commerce. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie tylko podejmiesz dobre decyzje, ale również lepiej zrozumiesz istotę działania e- commerce!

 • Sklepy internetowe – to rodzaj witryn www, gdzie możesz oferować swoje produkty bądź usługi. To platforma, na której odbywa się cały proces zakupowy. Wykorzystując ją użytkownicy mogą zapoznać się z Twoją ofertą, sprawdzić ile kosztuje określony towar, a także wybrać daną formę płatności, rodzaj dostawy oraz przeczytać regulamin. Należy pamiętać, iż sklep online może stanowić tylko część serwisu- wówczas jest zaprojektowany na jednej z podstron. Jeśli chodzi o sposób funkcjonowania sklepów internetowych, duże znaczenie ma to, iż taka witryna korzysta z oprogramowania, czyli platformy e- commerce.
 • Platformy e- commerce – dzięki platformie e-commerce możliwe jest uruchomienie sklepu internetowego. Platformy mają formę oprogramowania, gdzie można nie tylko założyć swoją stronę, ale również zainstalować ją czy skonfigurować. Wszystko zależy od modelu na jaki się zdecydujesz. Jednak mimo, iż do wyboru masz kilka opcji, jedną z najbardziej popularnych jest platforma typu SaaS. Wybierając tego typu rozwiązanie, Twój sklep online znajduje się w tzw. chmurze lub na serwerze zewnętrznego dostawcy
 • Platformy open-source – to popularne rozwiązanie, charakteryzujące się tym, że oprogramowanie jest otwarte. To świetna opcja, która sprawdzi się przede wszystkim w przypadku większych firm i przedsiębiorstw. Platforma open- source daje dostęp do kodu źródłowego. Dużą zaletą tego typu platformy e- commerce jest fakt, iż jest ona z założenia darmowa, aczkolwiek możesz ją w każdej chwili rozwijać wykorzystując płatne dodatki. Platformy open source cieszące się największym zainteresowaniem to m.in. PrestaShop bądź Magento
 • Platformy abonamentowe – to rodzaj zamkniętych platform e- commerce. W tym przypadku oprogramowanie sklepu znajduje się w chmurze. W ramach tego typu SaaS otrzymujesz zarówno infrastrukturę, jak i serwer, gdzie możesz rozwijać swój e- sklep. Możesz korzystać ze specjalnych gotowych rozwiązań, dzięki którym wyróżnisz się na tle konkurencji. Platformy abonamentowe doskonale sprawdzą się także w przypadku mniejszych firm, gdyż dają możliwość korzystania tylko z kilku form płatności i dostawy. Tego typu platforma to bardzo dobre rozwiązanie, szczególnie dla osób, którym zależy na zamkniętym dostępie do kodu źródłowego!
 • Platformy dedykowane – to nieco droższe rozwiązanie niż SaaS i open source. Przestrzeń jest projektowana w sposób indywidulany i na własne potrzeby. Dzięki takiemu zastosowaniu wygląd serwisu, poszczególne funkcje oraz panel administracyjny całkowicie spełnią Twoje oczekiwania. Pamiętaj jednak, ze etap tworzenia wymaga sporej ilości czasu i poświęcenia, dlatego musisz zachować cierpliwość.

Rodzaje e- commerce

Jak wyżej wspomniano e- commerce to bardzo szerokie pojęcie, które obejmuje w swoim zakresie wiele różnych transakcji. Warto zatem, zwrócić na to uwagę, gdyż ma to wpływ zarówno na sposób funkcjonowania działalności, jak i charakterystykę konkretnej grupy docelowej. Formy handlu elektronicznego cieszące się dużym zainteresowaniem to:

 1. B2C – to jedna z najpopularniejszych form e- commerce (business to consumer). Oznacza to, że transakcje zawierane są pomiędzy firmą, która oferuje produkty i usługi, a indywidulanymi Klientami. Jednak najczęściej są to grupy ograniczające się do jednych towarów. Zazwyczaj mają one charakter bezobsługowy, ponieważ większość Klientów na własną rękę wybiera towary i dokonuje płatności w e- sklepie.
 2. B2B (business to business)- w tym przypadku transakcje zawierane są miedzy dwoma firmami, co ma wpływ na charakter relacji. To sytuacja, w której podmioty stają się dla siebie kontrahentami. Należy zaznaczyć, iż tego typu forma wpływa m.in. na bardziej biznesową treść czy możliwość negocjowania indywidulanych warunków dotyczących współpracy. Co istotne? Sprzedaż B2B realizowana jest na specjalnej platformie. Zdarza się również, że wymaga od kontrahentów rejestracji!
 3. C2C (consumer to consumer)- to forma handlu elektronicznego, w której osoby prywatne handlują miedzy sobą. A więc, jeden pomiot jest sprzedawcą a drugi konsumentem. Ten rodzaj e- commerce znajduje największe zastosowanie na portalach ogłoszeniowych np. OLX, oraz serwisach aukcyjnych np. Allegro.

Jakie są rodzaje platform e- commerce?

Czy wiesz, że platformy e- commerce można podzielić na dwie podstawowe grupy? Są to:

 • Platformy zamknięte- znajdują największe zastosowanie w mniejszych i prostszych rozwiązaniach e- commerce. Ich dużą zaletą jest szybkie uruchomienie oraz łatwa obsługa. Jednak tego typu platformy mają również wiele ograniczeń m.in. ograniczone możliwości jeśli chodzi o korzystanie z dodatkowych funkcji. Warto mieć to na uwadze szczególnie, jeśli jesteś zainteresowany indywidulanymi rozwiązaniami!
 • Platformy otwarte- to jedne z najczęściej wybieranych rozwiązań. Dlaczego? Po pierwsze ze względu dość duże zróżnicowanie, możliwość dopasowania do wielu branż oraz indywidulanych potrzeb. Zaletą otwartych platform jest m.in. to, że są ich podstawowe wersje są bezpłatne. Natomiast bardziej zaawansowane rozszerzenia są rzecz jasna płatne, a dodatkowo uruchomienie serwisu czy administracja jest nieco trudniejsza w porównaniu z zamkniętymi platformami.

Kto najczęściej decyduje się na założenie e- sklepu?

Sklep internetowy to świetny sposób na rozkręcenie własnego biznesu! To jeden z głównych powodów, dla którego zdecydowana większość przedsiębiorców korzysta z tego rozwiązania. Dobrze przemyślana strategia, produkty i usługi wysokiej jakości oraz skuteczna promocja do bardzo dobre połączenie. Dzięki takiemu rozwiązaniu jesteś w stanie prześcignąć całą konkurencję. Handel elektroniczny stanowi drogę do sukcesu, jeśli nie boisz się systematycznej pracy. Przeprowadzone badania e- commerce pokazują, że większość sklepów online utrzymuje się tylko około 2 lat. Jest to spowodowane tylko i wyłącznie brakiem chęci dalszego rozwoju oraz ograniczoną reklamą. Pamiętaj, jeśli nie popełnisz tych błędów, masz olbrzymią szansę na stworzenie prężnie działającego sklepu internetowego!
Dzięki temu, że internet jest praktycznie nieograniczony, firmy z każdej branży coraz częściej przenoszą się do sieci bądź łączą sprzedaż tradycyjną ze sprzedażą online. Sklepy, które najczęściej przenoszą swoją sprzedaż do internetu to m.in.: sklepy z książkami, odzieżą i obuwiem, elektroniką czy grami komputerowymi. Mimo tego, coraz częściej można spotkać także spożywcze sklepy online, które oferują np. warzywa, owoce, mięso czy słodycze. Sklepy internetowe to też duża szansa dla sektora związanego z wyposażeniem wnętrz, meblami a także produktami dla zwierząt. Ilość branż, które wybierają działalność w sieci z roku na rok staje się coraz większa, ponieważ stale wzrasta liczba konsumentów, którzy szukają tych towarów w sieci.

Co warto wiedzieć rozpoczynając sprzedaż w internecie?

 • Dynamiczny rynek – powinieneś wiedzieć, ze e- commerce to jeden z najbardziej dynamicznych sektorów gospodarki rynkowej. Związane jest to z ogromnym dostępem do internetu, a jednocześnie stale rosnącym zapotrzebowaniem na zakupy w sieci. Należy jednak pamiętać, że sprzedaż elektroniczna jest bardzo zmienna, co oprócz wzrostu popularności wymusza na właścicielach ciągłe udoskonalanie swojej oferty.
 • Większe zaufanie do sklepów internetowych- w ostatnim czasie znacznie wzrosło zaufanie do e- sklepów, co z kolei przełożyło się na bardzo duże zainteresowanie zakupami online! Dzięki temu Klienci kupują już nie tylko standardowe towary typu ubrania bądź elektronika, ale także bardziej specyficzne produkty m.in. artykuły spożywcze, warzywa czy owoce. Dzięki temu możesz oferować swoim odbiorcom bogaty i urozmaicony asortyment oraz wyróżnić ofertę Twojej firmy na tle całej konkurencji.
 • Sklep online to wygodne rozwiązanie- większość użytkowników wybiera sklepy online przede wszystkim ze względu na wygodę i komfort, z jakim wiążą się tego typu transakcje. To bardzo duża przewaga nad stacjonarnymi sklepami! Warto jednak zadbać o to, aby utrzymać wysoki standard, ponieważ w innym wypadku Klienci mogą wybrać konkurencję. O czym warto pamiętać? Jeśli chcesz prowadzić sprzedaż elektroniczną, która zagwarantuje Klientom wygodę, powinieneś skupić się przede wszystkim na płatnościach. W obecnym czasie dla większości odbiorców problem może stanowić płatność tradycyjnym przelewem oraz długi czas oczekiwania na dostawę. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest czatbot oraz formularz kontaktowy, gdyż dzięki temu internauci będą mogli w łatwy sposób komunikować się z Tobą.
 • Łączenie sklepów stacjonarnych ze sklepami online- nie musisz rezygnować z jednej formy sprzedaży, ponieważ możesz w skuteczny sposób połączyć obie te formy. To bardzo elastyczne rozwiązanie, szczególnie w obecnym czasie trwania pandemii. Dzięki temu odbiorcy mogą korzystać z takie sklepu bez względu na porę dnia, dzień tygodnia czy sytuację panującą w kraju! Połączenie obu form sprzedaży nabiera dużego znaczenia również, jeśli Twoja oferta skierowana jest do lokalnych mieszkańców. Tzw. sprzedaż dwutorowa z pewnością przyniesie Ci mnóstwo korzyści.

Co wyróżnia rynek e- commerce w Polsce?

Chcąc rozwijać biznes w Polsce, musisz wiedzieć czym charakteryzuje się ten rynek! Dzięki temu zrozumiesz nie tylko konkurencję, ale także przyzwyczajenia użytkowników. Po pierwsze należy zwrócić uwagę na to, że polski e- commerce jest dość rozdrobniony. Co to oznacza? Otóż, największą liczbę stanowią średnie i małe firmy- z reguły są to jednoosobowe przedsiębiorstwa. Większość z tych przedsiębiorstw prowadzi swoje sklepy internetowe. Aczkolwiek nie oznacza to, że w naszym kraju brakuje silnych liderów. Możesz ich znaleźć w licznych popularnych branżach, a dodatkowo ich pozycja ciągle wzrasta. Jednak prowadząc małą firmę nie musisz się ich obawiać, ponieważ mniejsze przedsiębiorstwa również mają dużą szansę na sukces, szczególnie niszowe podmioty. Duże znaczenie ma cena za poszczególne produkty oraz podejście do Klientów. To właśnie cena stanowi najważniejszą kwestię, jeśli chodzi o handel elektroniczny w Polsce. Bardzo wiele firm opiera na tym główną strategię swojego działania! Jednak w ciągu kilku ostatnich lat tendencja nieco się zmieniła, dlatego obecnie najważniejszym czynnikiem nie jest już tylko cena, ale także wysoka jakość produktów.

E- commerce a wymagania Polaków

 • Możliwość szybkich zakupów – większość Klientów wybiera sklepy, które oferują dostawę maksymalnie w ciągu 48h
 • Wysoka jakość obsługi – mowa tutaj nie tylko o dopasowanym języku i doświadczeniu pracowników, ale także o możliwości łatwego kontaktu czy wyjaśniania problemów
 • Sposoby dostawy- dużym zainteresowaniem cieszy się obecnie nie tylko usługa kurierska, ale też wysyłka do punktu odbioru, dlatego też warto zadbać o dostęp do wielu opcji
 • Gwarancja bezpieczeństwa- Polacy bardzo cenią sobie poczucie bezpieczeństwa nie tylko w sieci, ale również w kwestii ochrony danych osobowych. Co więcej? Duża rolę odgrywa też sposób pakowania produktów, zatem należy zadbać o to, aby były dobrze zabezpieczone.
 • Połączenie ze sklepem stacjonarnym- w Polsce e- commerce cieszy się bardzo dużą popularnością przede wszystkim ze względu na możliwość samodzielnego odbioru zamówienia w sklepie oraz dużą wygodę
 • Responsywny sklep online- niezwykle ważne jest, aby sklep internetowy był dopasowany do urządzeń mobilnych, szczególnie smartfonów i tabletów, gdyż ciągle rośnie zainteresowanie transakcjami z zastosowaniem tego sprzętu

Zalety e- commerce

Czy wiesz, że handel elektroniczny może przynieść ci bardzo wiele korzyści? Przede wszystkim daje nieograniczone możliwości oraz umożliwia ciągły rozwój i kontrolę podjętych działań. Jedną z najważniejszych korzyści e- commerce jest oczywiście możliwość zarobku. Prowadząc sklep online czy serwis aukcyjny masz bardzo duże szanse na wzbogacenie się! Ponadto możesz obniżyć wiele kosztów, jakie wiążą się z m.in. z wynajmem lokalu, aranżacją wnętrza czy przygotowaniem odpowiednich strojów dla pracowników. W zamian tego możesz postawić na inne ważne kwestie w świecie wirtualnym. Dzięki takiemu rozwiązaniu masz naprawdę dużą szansę na osiągniecie sukcesu. Przekonasz się, że możesz bardzo wiele zyskać, gdy tylko postawisz na biznes online!

 1. Niskie koszty początkowe- to jedna z największych zalet związanych z handlem elektronicznym. To szczególnie ważna kwestia na początkowym etapie prowadzenia działalności. Niższe koszty pozwalają w szybszy i skuteczniejszy sposób rozwinąć działalność.
 2. Nieograniczony dostęp to rynku polskiego i globalnego- pamiętaj, że w handlu elektronicznym nie ma żadnych granic! Jeśli dobre dostosujesz ofertę do odbiorców, bez żadnego problemu możesz rozszerzyć swoją działalność nie tylko o kolejne państwa, ale nawet kontynenty. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż nieograniczony dostęp do rynku krajowego i globalnego nie dotyczy tylko największych liderów w e- commerce, ale także wąskiej niszy sklepów, która także ma szansę na osiągniecie sukcesu w sieci.
 3. Możliwość pozyskania nowych Klientów- przenosząc biznes do internetu, trafisz do znacznie szerszego grona Klientów. W tym przypadku wszelkie ograniczenia nie mają żadnego znaczenia. Jedyne co musisz zrobić, to w odpowiedni sposób zainwestować w reklamę, bowiem dzięki temu Twój e- sklep zdobędzie wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania, a to z kolei przełoży się na jego większą rozpoznawalność. Warto dodać, iż kolejne grupy odbiorców możesz przyciągnąć dzięki pozytywnym opiniom na temat swojej firmy.
 4. Stała dostępność- sklepy internetowe mają jedną bardzo dużą zaletę- Klienci mogą korzystać z nich w każdej chwili, gdy tylko potrzebują określonych produktów lub usług. To niezwykle korzystne rozwiązanie zarówno dla Ciebie, jak i odbiorców. Brak jakichkolwiek ograniczeń sprawia, że możesz w każdej chwili zarabiać!
 5. Mnogość dostępnych form promocji- promocja i reklama to kluczowy element jeśli chodzi o biznes e- commerce. Do dyspozycji masz wiele różnych opcji, aczkolwiek przy wyborze zawsze warto kierować się tym, jaki rezultat chcesz osiągnąć. Możesz postawić m.in. na kampanie Google Ads czy działania SEO. Szerokie możliwości promocji sprawią że, bez problemu znajdziesz odpowiedni rodzaj reklamy, dzięki czemu zdecydowanie zwiększysz swoją widoczność w Google, poprawisz wizerunek firmy i pozyskasz wielu nowych Klientów!

Najważniejsze trendy w handlu online

Większe znaczenie e- sklepów- obecny czas to trudny okres dla gospodarek na całym świecie. Jednak mimo, iż wiele branż przeżywało kryzys, jednocześnie wiele sektorów zaczęło rozwijać się jeszcze szybciej. To główny powód, przez który sklepy internetowe stają się coraz ważniejsze dla Klientów. Pandemia spowodowała, że społeczeństwo z całego świata zaczęło w inny sposób postrzegać e- commerce, a posiadanie własnego e- sklepu stało się modne

 • Elektroniczna sprzedaż produktów spożywczych- w czasie pandemii jednym z najistotniejszych trendów okazała się sprzedaż produktów spożywczych. Zaistniała sytuacja sprawiła, że większość odbiorców zaczęło chętniej stawiać na tzw. e- grocery
 • Wzrost popularności produktów eco- friendly- świadomość ekologiczna jest coraz bardziej widoczna nie tylko w codziennym zachowaniu, ale także w kwestiach zakupowych. Coraz więcej osób wybiera ekologiczne produkty, zatem jeśli będziesz podążać tym samym tropem, z pewnością zyskasz wielu nowych Klientów
 • Dostosowanie do urządzeń mobilnych- responsywna wersja witryny to dzisiaj jedna z najważniejszych zasad Google. Nigdy nie lekceważ tej kwestii, ponieważ może to skutkować obniżeniem wartości Twojego sklepu online, a co za tym idzie pogorszeniem pozycji w wynikach wyszukiwania! Stawiając na responsywność strony internetowej, zyskujesz pewność i gwarancję pozyskania szerszego grona Klientów
 • Wykorzystanie sztucznej inteligencji- szybki rozwój e- commerce spowodował bardzo wiele zmian, a jedną z nich jest wykorzystanie sztucznej inteligencji. Zazwyczaj dotyczy to procesu produkcyjnego, pakowania oraz magazynowania. W dzisiejszych czasach można spotkać samoobsługowe hale, w których wszystkie procesy są w pełni zautomatyzowane. Oprócz tego sztuczna inteligencja coraz częściej znajduje zastosowanie w przyśpieszaniu i ułatwianiu realizacji zamówień.

Mamy nadzieję, iż powyższy artykuł okaże się pomocny dla wielu osób, które planują rozpocząć działalność w sieci. Odpowiednie doświadczenie, sprawdzone techniki handlu oraz skuteczna reklama i promocja to klucz do sukcesu w świecie e- commerce! Korzystając z usług profesjonalistów, otrzymasz innowacyjny i funkcjonalny sklep internetowy. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i kontaktu.

Darmowa konsultacja