5 najpopularniejszych wyszukiwarek internetowych na świecie

5 najpopularniejszych wyszukiwarek internetowych na świecie

5 najpopularniejszych wyszukiwarek internetowych na świecie

Codziennie wyszukiwarki internetowe zapewniają użytkownikom mnóstwo informacji, pomagają znaleźć ciekawe oferty a także odpowiadają na pytania. To właśnie dzięki nim nawigacja w sieci jest duża prostsza i naprawdę intuicyjna. To jeden z głównych powodów, dla którego tak wielu sprzedawców chce zdobyć najwyższe pozycje w wynikach wyszukiwania. Aczkolwiek, czy zastanawiałeś się, jakie są najpopularniejsze wyszukiwarki internetowe?

Bezapelacyjnie na całym świecie liderem jest wyszukiwarka Google! To ona rządzi i ustala wszelkie trendy, do których dostosowują się wszystkie największe marki. Co istotne? Nie należy zapominać o tym, że istnieją inne serwisy, które także możesz wykorzystać podczas pozycjonowania.

Oto najpopularniejsze wyszukiwarki internetowe na świecie!

Google

Czy wiesz, że wyszukiwarka Google zajmuje pierwsze miejsca na szczytach list praktycznie wszystkich państw. Jedynie w Chinach rządzi Baidu oraz Sogou. Można więc jasno stwierdzić, iż Google to niekwestionowany, globalny lider, czego doskonałym dowodem są statystyki, z których wynika, że aż 92 % wszystkich internautów korzysta z tej właśnie wyszukiwarki! Także w naszym kraju serwis ten jest najchętniej wybierany spośród wszystkich dostępnych wyszukiwarek.

Dlaczego wyszukiwarka Google zdobyła tak dużą popularność na całym świecie? Głównym tego powodem jest przede wszystkim ogromna liczba zaindeksowanych stron, dzięki czemu możliwe jest bezproblemowe znalezienie odpowiedniego wyniku. Ponadto Google są dostępne dla użytkowników niemal z każdego zakątka świata! Dodatkowo wyszukiwarka zapewnia szereg różnych usług, które znacznie ułatwiają nie tylko korzystanie z internetu, ale także przechowywanie i udostępnianie plików, pracę w sieci czy promowanie i reklamowanie swojej strony www. W tym celu bardzo przydatne są m.in. Google Ads, Google Analytics bądź wizytówka Google Moja Firma.

Bing

Należy jasno podkreślić, iż ranking na najbardziej popularne wyszukiwarki jest bardzo nierówny! Mimo tego, i tak warto poznać serwisy, które uplasowały się na kolejnych miejscach. Według danych z 2021 roku drugie miejsce za Microsoftem zajmuje Bing. Z tej wyszukiwarki internetowej korzysta około 3% użytkowników na całym świecie. W skali globalnej oznacza to naprawdę spore grono odbiorców, dlatego nie warto go zupełnie lekceważyć, zwłaszcza jeśli planujesz w przyszłości skierować swoją ofertę do szerokiego grona obiorców!
Powinieneś jednak zwrócić uwagę na jedną kwestię- Bing cieszy się zainteresowaniem i jest chętnie wybierana, gdyż stanowi domyślną wyszukiwarkę w systemach Windows, gdzie wbudowana jest już przeglądarka Edge. Z tego powodu wielu użytkowników wybiera to rozwiązanie. Warto dodać, że Bing posiada wiele ciekawych funkcjonalności (podobnie jak w Google). To m.in.: możliwość wyszukiwania obrazem, usługa map czy wyszukiwanie filmów.

Yahoo

Trzecie miejsce w rankingu zajmuje wyszukiwarka internetowa Yahoo. Co ciekawe, kilka lat temu korzystało z niej ponad 6 % użytkowników na całym świecie. Jednak wraz z upływem czasu ta popularność mocno spadła i wynosi obecnie niecałe 1,5 %. Microsoft Google pewnego czasu wykazywał chęć zakupu, jednak ostatecznie transakcja nie doszła do skutku. Mimo tego, nie warto lekceważyć znaczenia tejże wyszukiwarki! Bardzo dobrym przykładem jest m.in. Japonia, w której aż 19 % użytkowników wybiera właśnie Yahoo. Co więcej? Spory udział w rynku osiąga ta wyszukiwarka w USA, gdzie 3% internautów korzysta z tego serwisu.
Zastanawiasz się, dlaczego spadła popularność Yahoo? Należy zaznaczyć, iż jest to związane przede wszystkim z ciągle rosnącą konkurencją i stopniowym wprowadzaniem licznych udogodnień i funkcjonalności. Pod tym względem zarówno Bing i Google działają dużo szybciej!

Baidu

To wyszukiwarka, która wiedzie prym w Chinach. Natomiast w światowym rankingu zajmuje dopiero czwartą pozycję. Popularność tej wyszukiwarki w Chinach jest spowodowana tym, ze serwis jest właściwie dostosowany panującego tam prawa, które w znacznej mierze opiera się na cenzurze. Właśnie dlatego Google został zablokowany w Chinach w 2010 roku, a obecnie jego udział wynosi nieco ponad 2,5 % (dotyczy obszarów Hong Kongu, gdzie internauci korzystają z VPN).

Osoby, które chcą działać na chińskim rynku, muszą pozycjonować się w wyszukiwarce internetowej Baidu, ponieważ w innym wypadku nie mają praktycznie żadnych szans, na to żeby tam zaistnieć! Co więcej? Baidu ma naprawdę duży potencjał, bowiem korzysta z niej aż 0,5 mld internautów. Jednak jest to wyszukiwarka, która budzi również pewne wątpliwości moralne. Dlaczego? Otóż, cenzurze poddawane są wszystkie wyniki, które dotyczą: praw człowieka, wolności osobistej, wolności słowa czy protestów odbywających się w kraju.

Yandex

Ranking najbardziej popularnych wyszukiwarek zamyka Yandex, który cieszy się dużym zainteresowaniem w Rosji. Według statystyk w pierwszym kwartale 2021 roku korzystało z niego aż 46% użytkowników w Rosji. Ponadto wyszukiwarka Yandex działa również na Białorusi, Ukrainie oraz w Turcji i Kazachstanie. Projektanci tej wyszukiwarki często wykorzystują nowoczesne rozwiązania, dzięki którym serwis staje się coraz bardziej innowacyjny i wysoce funkcjonalny! Korzystając z wyszukiwarki Yandex możesz zarówno wyszukiwać obrazem bądź filmem, jak i korzystać z map i innych darmowych narzędzi, które służą do sprawdzania ruchu na witrynie www.
Zadajesz sobie pytanie- gdzie pozycjonować firmową stronę internetową? Jeśli prowadzisz biznes na polskim rynku, ale nie tylko- zdecydowanie najlepszym wyborem jest wyszukiwarka Google! Korzysta z niej już ponad 97 % Polaków i nic nie wskazuje, by ten trend miał się odwrócić. Jednak należy pamiętać, iż samo „postawienie” strony nie wystarczy, trzeba zadbać o jej dobrą widoczność w wyszukiwarce, w czym może pomóc współpraca z profesjonalną agencją SEO.

Darmowa konsultacja